Читај ми!

Институт за онкологију добио најсавременији уређај за зрачење; Грујичић: Нова зграда неопходна

Институт за онкологију и радиологију Србије добио је најсавременији апарат за кило-волтажну радиотерапију. Намењен је зрачењу и малигних и бенигних тумора, али и стања која нису повезана са онколошким проблемима, и једини је такав у Србији. Уређај вредан готово 48 милиона динара набавило је Министарство здравља.

У зависности од величине тумора, и врсте, зависи и трајање зрачења на новом апарату. По неким проценама, у смени може да буде озрачено и више од 10 пацијената. Тренутно је једини такав у Србији. 

Марко Јовановић, радијациони онколог, рекао је да апарат служи за зрачење лезија на кожи, односно тумора коже, на првом месту немеланомских лезија, али и крварећих лезија и друге етиологије.

На апарату могу да се лече и бенигна стања, различите артрозе, дегенеративне промене, петни трн, смрзнуто раме, тениски лакат, објаснио је Јовановић.

"Имамо осам линеарних акцелератора и дневно се зрачи око 400 пацијената. На веома великом броју пацијената спроводе се најсавременије технике зрачења, и овај најновији апарат ће нам помоћи посебно код старијих људи који имају базоцелуларне карциноме на лицу, врату, затим крвавреће туморе", рекао је Др Милан Жегарац, директор Института за онкологију и радиологију Србије.

Доктор Александар Томашевић, начелник Клинике за радиотерапију ИОРС-а, указује да се на Институту ради у три смене већ 15 година, тако да би им план за изградњу нове зграде много значио.

У Србији је годишње на лечењу од неке малигне болести око 200.000 пацијената. Највише њих се лечи у Институту за онкологију и радиологију Србије, водећој институцији у борби против малигних болести. Зато су им неопходни и нови апарати и услови за нове методе.

"Ми морамо имати нову зграду, морамо имати већи број апарата, наши апарати краће трају јер се пале у седам ујутру а гасе у два ујутру следећег дана. То не постоји нигде у свету, све више је пацијената. Расписана је јавна набавка за геотехничка испитивања, место које је одређено детаљним планом", каже проф. др Даница Грујичић, министарка здравља.

Ускоро, уводе и зрачење целог тела као припрему за трансплантацију коштане сржи, интервенцију због које су пацијенти одлазили у иностранство.

понедељак, 25. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње