Читај ми!

Српски нотари постали део европске мреже – шта за грађане значи непосредан увид у документа

Јавни бележници Србије имаће равноправан приступ електронској мрежи нотара Европске уније, одлучено је у Бриселу. Приступ тој платформи омогућиће проверу сваког документа овереног у било којој нотарској канцеларији ЕУ и обрнуто. Шта то конкретно значи за грађане и када ће употреба платформе заживети, за РТС је говорио председник Јавнобележничке коморе Србије Србислав Цвејић.

Србислав Цвејић предности платформе објашњава конкретном примеру. "Нотар из Србије моћи ће да провери пуномоћје оверено у ЕУ а тиче се промета у Србији тако што ће ступити са колегом из Уније који ће га обавестити да ли је тај документ оверен у тој канцеларији и да ли је још важећи и обрнуто", објашњава председник Јавнобележничке коморе Србије Србислав Цвејић.

Тиме ће се спречити могућност фалсификовања као што су документа попут наследничких изјава.

Цвејић наводи да ће поред пуномоћја и наследничких изјава које се најчешће траже, јавни бележник че имати увид у привредне регистре, што је, напомиње, јако битно за пословање.

Указује на то да ће грађани Србије моћи да овере неки документ који је издао нотар у Европској унији, односно да овере копију.

"На овај начин ми ћемо моћи да ступимо у контакт са колегама из Европске уније и да видимо да ли је тај акт заиста издат", чиме спречавамо фалсификовање, каже Цвејић наводећи да ће приступ платформи имати наши и нотари из земаља чланица ЕУ.

Председник Јавнобележничке коморе Србије напомиње да је потребно неко време да се створе неки технички услови као што је организација обуке за употребу платформе.

"С друге стране, потребно је и да се отворе налози за јавне бележике, али је то мали део посла у односу на оно шта смо ми до сада предузели у последњих неколико година", наводи Србислав Цвејић.

Цвејић очекује да платформа заживи за неколико месеци.

Према његовим речима, нотари су пре платформе имали велике проблеме приликом провера докумената из ЕУ. "Најчешће се то одвијало путем мејла, али поред тога имали смо проблеме, јер нисмо имали доступне податке о колегама из Уније. На овај начин тај проблем ћемо превазићи и постојаће могућност да у реалном времену проверимо те податке", објашњава Цвејић.

Јавно бележништво у Србији постоји тек десет година, а Србија је последња у региону успоставила нотарски систем.

"Превалили смо заиста дуг заиста и тежак пут у успостављању јавног бележиштва. Успели смо да за ово кратко време стекнемо велико поверење грађана", оцењује Цвејић.

Цело гостовање Србислава Цвејића можете погледати у видеу на почетку текста

субота, 16. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње