Читај ми!

Луксузни објекти ничу на згариштима - зашто горе хале некадашњих фабрика

Изгорела је напуштена фабрика од хиљаду квадратних метара у недавном пожару који је избио у Учитељском насељу у Београду. Ватра је избила у фабрици, која се налази у близини вртића и основне школе. Овакви случајеви нису ретки, али се не зна зашто после оваквих пожара на згариштима ничу стамбени и послови објекти.

Фирме ИМТ, ИМР, Сутјеска, Букуља, некада су биле замајац производног развоја Југославије, а онда су пропале. Остали су напуштени објекти у које може свако да уђе, и у сваком од њих било је пожара. Негде су ватрогасци интервенисали и више пута.

Последњи, горео је објекат у Учитељском насељу некадашње фирме Букуља, а за само неколико минута на терен је изашло 14 возила и 46 ватрогасаца-спасилаца.

Кад има много дојава, кад је објекат велики, окружен стамбеним зградама, а пожар у разбукталој фази, на терен се шаље већи број ватрогасаца-спасилаца и возила. Тако је било и кад је горела Картонка Ада, Кинески тржни центар. 

"Када је реч о индустријским и јавним објектима где се окупља већи број људи, одмах шаљемо већи број снага зато што су веће површине и постоје опасније материје", објашњава командант београдске Ватрогасне-спасилачке бригаде Драган Миковић.

Нико не брине о напуштеним зградама

Стечај фирме, тек, о ономе што је од ње остало - нико не брине. Кад избије пожар у напуштеним објектима, прво се сумња на људски фактор.

Има смисла, јер бескућници и мигранти у њима нађу привремено склониште. 

"Фирме у стечајном поступку регулишу права и обавезе. Утврђује се које мере бивши власник објекта мора да предузме, али једна од основих је да се искључи електрична енергија и да се запаљив материјал изнесе из објекта. И сектор за венредне ситуације и МУП морају да контролишу, проверавају и преузимају превентивне мере", истиче проф. др Владимир Цветковић са Факултета безбедности.

Градња на згариштима

Случајност или не, намеће се питање зашто се пожари дешавају у великим халама некадашњих фирми. Ватрена стихија уништи све, а онда после неколико година на згаришту буде изграђен ексклузивни стамбено-пословни објекат.

"Можемо да причамо о намерно изазваним и нехатним пожарима. Можете намерно да изазовете пожар у напуштеном индустријском постројењу да бисте остварили финансијски или други интерес", истиче Цветковић.

Напуштени објекти не могу да буду препуштени зубу времена. Бригу о њима мора да води власник или бар да га прописно обезбеди, ако га не користи.

Иако нам се чини да у Београду има све више пожара, у Ватрогасно-спасилачкој бригади кажу да их годишње буде око пет и по хиљада, а од почетка године већ их је било хиљаду.

среда, 22. јануар 2025.
4° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове