Читај ми!

Луксузни објекти ничу на згариштима - зашто горе хале некадашњих фабрика

Изгорела је напуштена фабрика од хиљаду квадратних метара у недавном пожару који је избио у Учитељском насељу у Београду. Ватра је избила у фабрици, која се налази у близини вртића и основне школе. Овакви случајеви нису ретки, али се не зна зашто после оваквих пожара на згариштима ничу стамбени и послови објекти.

Фирме ИМТ, ИМР, Сутјеска, Букуља, некада су биле замајац производног развоја Југославије, а онда су пропале. Остали су напуштени објекти у које може свако да уђе, и у сваком од њих било је пожара. Негде су ватрогасци интервенисали и више пута.

Последњи, горео је објекат у Учитељском насељу некадашње фирме Букуља, а за само неколико минута на терен је изашло 14 возила и 46 ватрогасаца-спасилаца.

Кад има много дојава, кад је објекат велики, окружен стамбеним зградама, а пожар у разбукталој фази, на терен се шаље већи број ватрогасаца-спасилаца и возила. Тако је било и кад је горела Картонка Ада, Кинески тржни центар. 

"Када је реч о индустријским и јавним објектима где се окупља већи број људи, одмах шаљемо већи број снага зато што су веће површине и постоје опасније материје", објашњава командант београдске Ватрогасне-спасилачке бригаде Драган Миковић.

Нико не брине о напуштеним зградама

Стечај фирме, тек, о ономе што је од ње остало - нико не брине. Кад избије пожар у напуштеним објектима, прво се сумња на људски фактор.

Има смисла, јер бескућници и мигранти у њима нађу привремено склониште. 

"Фирме у стечајном поступку регулишу права и обавезе. Утврђује се које мере бивши власник објекта мора да предузме, али једна од основих је да се искључи електрична енергија и да се запаљив материјал изнесе из објекта. И сектор за венредне ситуације и МУП морају да контролишу, проверавају и преузимају превентивне мере", истиче проф. др Владимир Цветковић са Факултета безбедности.

Градња на згариштима

Случајност или не, намеће се питање зашто се пожари дешавају у великим халама некадашњих фирми. Ватрена стихија уништи све, а онда после неколико година на згаришту буде изграђен ексклузивни стамбено-пословни објекат.

"Можемо да причамо о намерно изазваним и нехатним пожарима. Можете намерно да изазовете пожар у напуштеном индустријском постројењу да бисте остварили финансијски или други интерес", истиче Цветковић.

Напуштени објекти не могу да буду препуштени зубу времена. Бригу о њима мора да води власник или бар да га прописно обезбеди, ако га не користи.

Иако нам се чини да у Београду има све више пожара, у Ватрогасно-спасилачкој бригади кажу да их годишње буде око пет и по хиљада, а од почетка године већ их је било хиљаду.

среда, 13. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње