Читај ми!

Добитница престижне награде из медицине др Анђелковић: Велики успех за нашу земљу, остајем у Косовској Митровици

Фармацеут Милена Анђелковић из Косовске Митровице добитница је престижне награде International Medis Awards for Medical Research за рад који је истраживао утицај токсичних метала, пре свега кадмијума и олова, на карцином тестиса. Иако сам дуги низ година била у Београду, ипак остајем у Косовској Митровици и настављам са радом у својој матичној установи, поручује др Анђелковић.

Најпрестижнију регионалну награду у медицини International Medis Awards for Medical Research освојиле су две научнице из Србије – дипломирани фармацеут Милена Анђелковић из Косовске Митровице и офталмолог доц. др Маја Живковић из Ниша.

Милена Анђелковић, научни сарадник на Катедри за токсикологију Фармацеутског факултета Универзитета у Београду, конкурисала је са научним радом који се базира на истраживању потенцијалне улоге токсичних метала, кадмијума и олова, у настанку карцинома тестиса.

Она није могла да присуствује церемонији јер је мама десетомесечне бебе, али је доделу награда пратила онлајн.

"Сви смо били пресрећни и узбуђени. Стварно је велики успех и за моју област и за нашу земљу, за факултет и посебно за установу у којој ја радим", рекла је Анђелковићева.

Говорећи о самом раду за који је добила награду, Анђелковићева је рекла да је он проистекао из њене докторске дисертације која је на тему утицаја токсичних метала, пре свега кадмијума и олова на хормон-зависне карциноме.

“Ја сам у студији истраживала карциноме дојке, карциноме простате и карциноме тестиса. За ову награду пријавили смо рад са карциномима тестиса због импозантних резултата које смо добили, а то је да смо ми код испитаника са карциномом тестиса добили значајно више концентрације кадмијума у крви, а такође смо у туморским ткивима успели да докажемо да постоји кадмијум. Тако да уопште нема неке препреке за кадмијум и може се наћи у било којој телесној течности па и у овом туморском ткиву“, рекла је др Анђелковић.

И после овог успеха, Милена Анђелковић остаје у Косовској Митровици.

“Иако сам дуги низ година била у Београду и завршила Фармацеутски факултет и специјализацију и докторат, ипак остајем овде и настављам са радом у својој матичној установи“, поручила је др Анђелковић.

Доц. др Маја Живковић: Нема веће части

Научни рад доц. др Маја Живковић, офталмолога из Универзитетског Клиничког центра у Нишу и доцента на Медицинском факултету у Нишу, бави се лечењем болести жуте мрље ока. Ово је други пут да је финалиста и каже да је то изузетна част.

“Освојити награду и освојити прво место и доказати да се дефинитивно сав труд који смо мој тим и ја уложили исплатио. Да овај рад јесте тренутно један од најбољих радова не у Србији, не у региону, него у овом делу Европе. То ме чини најсрећнијом, зато што мислим да нема веће части од тога – представљати своју земљу, представљати Србију, представљати свој народ, мој факултет, Медицински факултет у Нишу, мој универзитетски клинички центар. И морам да кажем да ово није само моја заслуга, ту је цео мој тим“, рекла је др Маја Живковић.

За награду за најбољи истраживачки рад такмичили су се лекари и фармацеути из девет земаља Аустрије, Босне и Херцеговине, Бугарске, Црне Горе, Хрватске, Мађарске, Северне Македоније, Словеније и Србије. Комисија је ове године прегледала 242 научноистраживачка рада.

понедељак, 18. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње