Статистика неумољива – Србија у дубоком процесу старења; жене дупло више раде у кући од мушкараца

Републички завод за статистику саопштио је да подаци о процењеном броју становника за 2022. годину показују да се индекс старења становништва у Србији стално повећава, што сведочи да је становништво у дубоком процесу старења. Жене су најзаступљеније у категорији удовице, а мушкарци у категорији неожењен. Када је реч о раду у кући, статистика показује да жене обављају двоструко више послова од мушкараца.

Статистика неумољива – Србија у дубоком процесу старења; жене дупло више раде у кући од мушкараца Статистика неумољива – Србија у дубоком процесу старења; жене дупло више раде у кући од мушкараца

Подаци о процењеном броју становника за 2022. годину показују да је у Србији просечна старост жена 45,2 године, а мушкараца 42,4, што је у обе категорије за 1,1 годину више у поређењу са 2015. годином, наводи се на сајту Републичког завода за статистику.

Како се истиче, поређење података из 2015. и 2022. године показује да се индекс старења становништва у Србији стално повећава, што сведочи да је становништво у дубоком процесу старења.

Међу свим категоријама брачног статуса, жене су најзаступљеније у категорији удовица/удовац (79,5 одсто), а мушкарци у категорији неудата/неожењен (56,9 одсто). Најмање разлике у структури према полу су у категорији удата/ожењен (50,3 одсто према 49,7 одсто).

Међу становништвом које живи у ванбрачној заједници, најбројнија је категорија жена старости од 30 до 34 године. Посматрано према старости, жене су бројније у старосним категоријама до 44 године, док су мушкарци бројнији у свим осталим старосним категоријама.

У периоду 2011–2022. године, евидентан је сталан пад броја закључених бракова, док је број разведених бракова у порасту. У 2020. забележен је значајнији пад и код закључених и код разведених бракова, као последица пандемије коронавируса.

Кад је реч о разликама у годинама између супружника, у периоду од 2016. до 2022. године, благо расте удео бракова у којима је мушкарац млађи, а смањује се удео оних у којима је младожења старији пет до девет година. У периоду 2011–2022. године број живорођених беба женског пола је смањен за 3,9 одсто, док је број живорођених беба мушког пола мањи за 4,9 одсто.

Највеће учешће деце рођене у браку у 2011. и 2022. години имале су жене старости 25–34 године (64,8 одсто у 2011, а 64,2 одсто у 2022. години).

Највеће учешће деце рођене ван брака у 2011. години имале су жене старости 25–34 (43,3 одсто) и старости 15–24 године (43,1 одсто), док је тај однос у 2022. години био 49,6 одсто и 29,8 одсто. У периоду 2012–2022. године, за једну годину је порасла просечна старост и мајки (са 28 година на 29) и очева (са 31 на 32). Међу мигрантским становништвом, жене су просторно покретљивије од мушкараца у већини старосних група, а нарочито у доби од 15. до 34. године.

Жене двоструко више времена раде у кући од мушкараца

Истраживања о коришћењу времена из 2010. и 2021. године потврдила су стереотипе да жене, у односу на мушкарце, без обзира на то да ли су запослене или не, двоструко више времена раде у кући, а упола мање времена проводе на плаћеним пословима, наводи се на сајту Републичког завода за статистику. За запослене жене, рад у кући постаје друга смена.

Подаци показују да мушкарци на плаћеним пословима, како радним данима тако и викендом, скоро дупло дуже раде него жене. На другој страни, као што се и очекивало, жене раде на неплаћеним пословима дуже од мушкараца, и то и радним данима и викендом. У активностима за задовољавање личних потреба, оба пола више времена проводе у овим "пословима" током викенда него радним данима, у просеку сат дуже.

Кад је реч о слободним активностима, жене викендом један сат више посвете слободним активностима него током недеље, док мушкарци одвоје и сат и по више времена. Мушкарци на плаћеним пословима раде око четири сата, и то је дупло више од жена. Кад је посреди неплаћени посао, у осталим насељима и жене и мушкарци раде више од становника градских насеља.

Ако посматрамо слободно време у градским насељима и жене и мушкарци имају више слободног времена од становника осталих насеља. Жене дупло више времена од мушкараца проводе у обављању неплаћених послова у домаћинству и бризи о другима. Жене у браку и са дететом узраста до седам година, у неплаћеним пословима проводе скоро целу радну смену. Највећа разлика у обављању неплаћених послова према полу је код становништва старости 55 и више година.

понедељак, 23. децембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње