Рецепт за успех три брата из Калиманића – укуси меса од мора до Мораве

Тројица браће Београд су заменила еко-фармом у околини Горњег Милановца. Уз добро осмишљен посао гаје свиње расе моравка, а месо прерађују по домаћим и медитеранским процедурама.

Уместо у великим компанијама у великом граду, одлучили су се за сопствени посао у Калиманићима. У кооперацији са домаћинима у таковском крају, сваке године узгоје више од сто свиња домаће аутохтоне расе.

"Овај квалитет меса смо желели да понудимо људима у Србији. Када смо 2019. године кренули са формирањем фарме било их је јако мало, ово је угрожена врста и од тада се трудимо да ову расу поново раширимо по Србији", каже Жељко Милосављевић.

Кључ успеха еко-фарме "Моравка Калиманићи" је, како тврде, то што пољопривредно газдинство третирају као компанију. Направили су концепт од фарме до стола, а годишње прераде 15 тона меса.

"Специфична је технологија прераде меса и технологија зрења меса која је наша тајна, начин сушења, место сушења, дрво којим се месо дими, зачини који се користе приликом димљења и сам процес зачињавања меса", каже Владимир Сеферовић.

Уз вишедеценијско искуство у кулинарству и угоститељству, инспирацију за производе пронашли су на путовањима. Тако је на њиховој еко-фарми традиционално сушено месо добило нове укусе.

"Имамо и разне производе у којима сам комбиновао месо аутохтоне расе буше, моравке, нашу шљиву ранку, орахе, шумадијско вино из Тополе и направио јединствен производ ког нема на тржишту", објашњава Владимир Сеферовић.

Спој традиције и савремених процедура примењују и у продаји. Несвакидашњи укуси квалитетних месних прерађевина из Калиманића лако налазе пут до купаца преко друштвених мрежа.

четвртак, 21. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње