Читај ми!

Почињу припремни радови за изградњу БИО4 кампуса

На терену преко пута Института "Торлак" у Београду почињу припремни радови за изградњу БИО4 кампуса, а за неколико месеци биће постављен и камен темељац. Инвестиција је вредна 450 милиона евра, а укључује земљиште, пројектовање, изградњу и опрему. Очекује се да први станари уђу 2026. године. Имаће више од 1.000 доктора наука, 1.400 професора и истраживача и око 4.000 студената.

Радници и машине су на терену и очекује се почетак радова на изградњи БИО4 кампуса који ће обухватити рушење постојећих објеката, као и нивелацију земљишта. 

Када буде изграђен, кампус ће измећу осталог имати седам факултета, девет института, стартапове, смештај за студенте и истраживаче, вртић, спортске објекте.

У кампусу ће бити око 1.400 професора и истраживача и око 4.000 студената. Више од 1.000 доктора наука радиће у око 300 лабораторија.

Јелена Беговић, министарка науке, технолошког развоја и иновација наводи да се сада улази у предприпремне и припремне радове који подразумевају рушење постојећих објеката на парцели будућег БИО4 кампуса, нивелација самог земљишта.

Пошто ће цео кампус бити каскадног постављен и захтева врло интензивне радове, припремни радови ће, наводи министарка, трајати следећих пет месеци.

"Циљ и и идеја ове једне платформе за сарадњу приватног сектора, државе, образовања и науке јесте да развијемо иновације, да постанемо један од 10 до 20 водећих центара овог типа на свету", истакла је Беговићева.

Први станари стижу 2026. године

Један од станара биће и Институт за примену нуклеране енергије који има 100 запослених - 55 истраживача.

"Да пређемо у Био кампус одлучили смо једногласно, то је важно да кажемо, зато што смо били свесни шта био кампус нама може да понуди. Једна од првих и основних ствари за већину институција, била је да реше инфратруктурне проблеме, у смислу простора. Са друге стране ту је доступност опреме, савремене опреме, научно истраживачке опреме и поред тога можда најважније доступни ће нам бити центри знања", наглашава Марија Гњатовић, директорка Института за примену нуклеарне енергије.

Корист ће имати грађани, научници, држава, поручују стручњаци.

"Ако причамо о медицини, да се развијају различити биолошки лекови и лекови модерни, како би наши грађани имали први приступ и по много повољнијим и за државу финансијским оквирима и пре свега како би имали бољу здравствену заштиту. Поред тога, фокусирани смо на сигурнију и квалитенију храну, на заштиту животне средине и на све оне примене које биотехнологија пружа у данашње време", указује министарка Беговић.

Марија Гњатовић истиче да ће наши истраживачи имати подршку која је јеко важна за пласман науке на тржиште.То су, каже центри за трансфер технологија, као и за бављење предузетништвом.

БИО4 кампус ће се простирати на око 30 хектара, а усељење је планирано током 2026. године. Бавиће се-биомедицином, биотехнологијом, биоинформатиком, биодиверзитетом.

субота, 28. децембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње