Читај ми!

Логор Велики Међер једно од највећих стратишта Срба у Великом рату - положени венци и цвеће за страдале

На спомен-обележје једног од највећих стратишта Срба у Првом светском рату, логору Велики Међер у Словачкој, венце и цвеће положили су делегације Владе Србије, Министарства одбране и удружења која негују сећање на страдале у ослободилачким ратовима.

На комеморативној церемонији кадети Војне академије и студенти Криминалистичко-полицијске академије упознали су се са судбином војника и интернираца који су од глади умирали у логору практично под ведрим небом.

"Можемо из прве руке да видимо шта су прошли наши преци, ту голготу, да бисмо ми данас могли да будемо слободни", каже Данило Стојић, студент Криминалистичко-полицијске академије.

Владимиру Лабану из Београда Аустроугарска држава је интернирала тројицу предака.

"Мој деда Ђуро и његова два рођена брата депортовани су пешке до Зеленике уз пратњу исуканих бајонета и хусарских копаља до Зеленике, а надаље возом, сточним вагонима и бродовима до Нађ Међера", наводи потомак логораша Владимир Лабан.

Делегације Владе Србије, Министарства одбране и Удружења поштовалаца традиције ослободилачких ратова положиле су венце на спомен-обележја у Великом Међеру.

"На оваквим местима чувајући културу сећања ми стављамо темеље будућности, будуће Европе и будуће сарадње", истиче Зоран Антић, државни секретар министарства за рад, борачка и социјална питања.

У логору Велики Међер Аустроуграска је држала интерниране Србе и ратне заробљенике српске и црногорске војске. За четири године рата у логору је било више десетина хиљада Срба, а страдало је њих 5.135.

среда, 05. фебруар 2025.
-2° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове