среда, 25.10.2023, 05:55 -> 06:08
Извор: РТС
Аутор: Милица Пантић
Може ли лифт да пропадне и зашто се у сваком налази огледало
Београдски лифтови су у просеку стари скоро 50 година, а радни век им је 25. У градском стамбеном предузећу кажу да се грађани, иако им нуде уградњу нових лифтова уз одложено плаћање, ипак одлучују за поправку старог.
Пре него што погледате колико сте лепи, обратите пажњу да ли је лифт уопште стигао, објашњава мајстор за лифтове у пензији Петар Стефановић.
"Ја дођем на интервенцију, врата на петом спрату отворена, а лифт је на деветом и не може да крене лифт. Значи неко га је намерно отворио. Зато постоје огледала, кад ви отворите врата, да угледате себе, а не празан простор“, каже мајстор Стефановић.
Страх од лифта или лифтофобија. Неко се плаши да га не ударе врата, неко да се не заглави, а неко да лифт не пропадне. Ови страхови и нису баш неосновани, јер је просечна старост лифта у Београду 43 године, а радни век, по протоколу и упутствима, 25.
Јавно стамбено предузеће одржава око 6.300 лифтова. Пријаве кварова стижу свакодневно.
"У нашем систему одржавања постоје лифтови који су стари пет, шест деценија, чак и неки који памте Други светски рат. Јасно да је немогуће их одржавати, а да немате никакве кварове. Што су лифтови старији то су кварови учесталији“, каже Игор Ћурчић из предузећа "Градско стамбено".
Међутим, још се није десило да лифт пропадне.
"То што причају да лифт пропада, то није пропадање. Не може он да се откачи никад. Има толико сигурности да не може да се откачи. Прва сигурност су сајле – 4, 6, 8 зависи колики је лифт, а има и свој уређај, који и то да се откине, он би стао. Нема опасности", изричит је мајстор.
Многи се сећају старог лифта у некадашњој главној железничкој станици. Људи су улазили у страху, уз молитву. Сада су лифтови ипак безбеднији, али много зависи и од тога како се станари према њима опходе.
"Трамвај вози један човек, а овде вози ко год уђе. То се лупа, то се удара, људи лупају вратима да крене лифт, па ногом држе“, објашњава Стефановић.
Нови лифтови коштају између 18.000 и 25.000 евра. Иако "Градско стамбено" годишње упути више стотина понуда за ремонт лифтова, уз плаћање на рате, интересовање је слабо. Понуде прихвати десетак стамбених заједница.
Лифтове не треба никада дирати, чак ни у ситуацији кад се унура заглавите. Савет стручњака је да увек притиснете паник тастер и помоћ ће брзо стићи.
Коментари