Читај ми!

Како Крагујевац чува сећање на стрељане у том граду 1941. године

У Србији се 21. октобар обележава као Дан сећања на српске жртве у Другом светском рату. Историчар у спомен-парку "Крагујевачки октобар“ Марко Терзић рекао је за РТС да сећајући се ружних ствари из прошлости радимо на томе да се такве ствари не догоде у будућности, јер оно што је било могуће пре 82 године могло би да се догоди и сада.

Један од симбола страдања у Другом светском рату у Крагујевцу је Споменик стрељаним ђацима и професорима.

Поред њега су на плочама и делови најпознатијих песама написаних о овом догађају – Крвава бајка Десанке Максимовић и Крагујевац Радоја Радовановића који у стиху каже: Пуцајте, ја и сада држим час.

У Крагујевцу је од 19. до 21. октобра 1941. стрељано око 3.000 невиних грађана. Стрељање је тог 21. октобра пре 82 године почело у седам часова ујутру. 

Историчар у спомен-парку "Крагујевачки октобар" Марко Терзић рекао је да се највећи део злочина догодио 21. октобра када су људи прикупљени углавном 20. октобра у тадашњу касарну "Танаско Рајић", вођени ширином садашњег спомен-парка и стрељени на месту где се и сада налазе хумке. 

Одлике почетка Холокауста

"Злочин је у том најодвратнијем делу садржавао и убијање људи који су били изван оне иницијалне наредбе по којој се злочин дешавао, тако да у овом целом злочину имамо и одлике почетка Холокауста, убијање мушких Јевреја, убијање Рома, убијање Срба овде, и то је категорија коју и сами Немци нису предвидели у иницијалној наредби, почевши од стараца преко жена – овде је убијено 27 жена – до страдања деце, што је овај злочин у ствари одвојио од осталих страдања којих је, нажалост, било у том периоду у Србији", рекао је Терзић

Додаје да су Немци овде стрељали око 300 ђака, шест средњих школа је тада било у Крагујевцу и из сваке средње школе је, бар понеки од ученика, доведен и убијен. Стрељани су и професори. 

трељана су и мања деца, од дванаест до 14,15 година, у сваком случају верујемо да је било и млађих, али ми знамо сигурно – Драгиша Николић је имао 12 година", истакао је Терзић.

Зашто је важно неговати културу сећања

Сећајући се ружних ствари из прошлости, ми радимо да се такве ствари не догоде у будућности. Јер оно што је било могуће пре 82 године могуће је да се догоди сада. Нажалост, постоје идеологије које су сличне, које убеђују људе да су различити и да неко ко делује нормално, може у таквом контексту рата да учини страшне злочине, убијање чак и мале деце и да нема проблема с тим, закључио је Марко Терзић.

Антиратна манифестација "Велики школски час" која почиње у 11 сати може да се гледа у директном преносу на Другом програму Радио-телевизије Србије.

четвртак, 02. јануар 2025.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње