Читај ми!

После деценије, нови попис у пољоприреди – које проблеме треба да реши

Под слоганом “Кад знамо, боље планирамо”, од 1. октобра до 15. децембра на територији Србије биће спроведен попис пољопривреде. Директор Републичког завод за статистику Миладин Ковачевић истиче да постоји међусобна корист између пописа и еАграра, али да је попис свеобухватнији, детаљнији и решава све наслеђене неправилности и грешке. Подсећа и да је електронски попис за око 2.000 правних лица почео 1. јуна.

После десет године од недеље ће почети нови попис у пољопривреди, а на терен ће изаћи oko 2.852 пописивача. Они ће, истиче Миладин Ковачевић стићи до сваког газдинства у Србији.

Пописиваће се три врсте газдинстава, од којих су индивидуална најбројнија, затим предузетничка али и газдинства правна лица. Електронски попис за око 2.000 правних лица која су пољопривредна газдинства почео је још 1. јуна.

"Индивидуалних пољопривредних газдинстава ће бити, процењујемо око 500.000. Када је 2018. године вођена једна велика европска анкета о структури пољопривредних газдинстава, било их је негде око 562.000. Смањује се број пољопривредних, индивидуалних пољопривредних газдинстава", указује директор Републичког завода за статистику.

eАграр и попис, у чему је разлика

Да не би било забуне, Ковачевић објашњава да је Е-Аграр електронска платформа за регистровање пољопривредних газдинставакоји је неопходан због аплицирања од стране самих газдинстава за субвенције, постицаје и нека друга давања која држава обезбеђује у пољопривреди. Такође, постоји и европски, ИПАРД односно нека средства се деле, дају пољопривредним газдинствима за набавку опреме и тако даље.

"Попис пољопривреде је традиционална статистичка акција, она се најчешће повезује или следи непосредно иза пописа становништва. Тако да је прошле године спроведен попис становништва, а ове године попис пољопривреде. То је битно зато што је попис становништва оквир за попис пољопривреде и попис пољопривреде обухватити све. Дакле, најмање још једну трећину земљишта и рецимо сточних фондова у односу на оно што је регистру пољопривредних газдинстава", прецизирао је Ковачевић.

Које проблеме решава попис

На подручју Златиборског округа требало би да буде пописан више од 30. 000 газдинстава.

С увођење e-Аграра на површину су испливали проблеми као што су нерешена имовинска питања, подељене парцеле, неуписани неки најосновнији подаци, јединствени матични бројеви.

"Да би се усагласили сви ти подаци потребно је да се изађе на попис да се дају они подаци који заиста јесу на газдинству како би могли да очекујемо боље субвенције, боље услове на тржишту за пољопривредне производе", истиче Бојана Нешић из пољопривредна саветодавна стручна служба Ужице.

Ковачевић истиче да постоји међусобна корист између e-аграра, односно регистра пољопривредних газдинстава и пописа. Међутим, попис је свеобухватнији и детаљнији. 

"Попис следи само фактичко стање на терену, дакле оно што му каже старешина, односно оно што му каже власник пољопривредног газдинства и лица која раде на пољопривредном газдинству, а не следи документацију. Док и аграр траже одређене документе и онда се ту јављају ови проблеми, али све те грешке или све, те наслеђене неправилности могу се уз помоћ пописа решавати такође", закључује Ковачевић.

среда, 15. јануар 2025.
-2° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове