петак, 15.09.2023, 12:57 -> 15:02
Извор:
Трибине за подршку родитељима погођеним трагедијама, организују се у Београду, Младеновцу, Дубони и Смедереву
Радна група за ментално здравље и сигурност младих Владе Србије спроводи пројекат Кризне психосоцијалне подршке заједници. Трибине за подршку родитељима погођеним трагедијама, организују се у Београду, Смедереву, Младеновцу и Дубони. Намењене су свим родитељима школске деце, са циљем да се помогне у предвладању дилема и проблема које родитељство отвара. Између осталог, имаће прилику да чују, како деца реагују на трауматске догађаје, који су знаци, разлог за бригу, али и како бити подршка када дете не жели да прича.
О томе како да се одговори на изазове које носи повратак у школу, као и могућа ретрауматизација, било је речи на првој трибини. На исту тему ове недеље психолози Јелена Радосављев Кирћански и Олга Боровница разговарали су са родитељима у Младеновцу.
Наредна Трибина намењена родитељима планирана је за уторак, 19.09. у ОШ "Момчило Живојиновић" У Дубони, а недељу дана касније, 26.09., и у Смедереву.
Трибине за родитеље су су намењени свим родитељима школске деце, са циљем да помогнемо у предвладању дилема и проблема које родитељство отвара.
У наредном период разговараће се са родитељима сваког понедељка од 18.30 до 20 часова у ДКЦБ (Таковска 8) о следећим темама:
18.09. Како деца реагују на трауматске догађаје - који знаци су разлог за бригу
25.09. Одвајање од деце - шта када дете одбија да се раздвоји од родитеља
02.10. Како бити ту и бити подршка када дете не жели да прича
09.10. Како наћи баланс између презаштићивања и осамостаљивања детета
16.10. Утицај вршњачке групе - конформизам и насиље међу децом
23.10. Резилијентност и како подстицати снаге 30.10. Сарадња са школом- шта је корисно, а шта не.
Бесплатно саветовалиште за родитеље, децу и наставнике у ДКЦ-у
Поред Трибина у Дечијем културном центру Београд сваког радног дана од 10 до 18 часова родитељи, деца и наставници свих школа у Београду могу да дођу у Саветовалише у којем психолози пружају бесплатну психосоцијалну помоћ.
За разговор са психологом није путребан упут или књижица као ни унапред заказан термин.
Такође, у оквиру Саветовалишта нуди се и упитник за процену степена трауматизма код деце.
Обучени психолози обављају полуструктуиран интервју са децом који је осмишљен у Норвешкој након трагедије која се догодила у Утоји.
Психолози ће постављати питања из упитника и након пола сата могу да дају родитељу повратну информацију о томе да ли је потребно пружити додатну подршку њиховој деци.
Активности се реализују путем пројекта "Кризна психосоцијална подршка" Радне групе за ментално здравље и сигурност младих Владе Републике Србије.
Коментари