Читај ми!

Имунофан на црном тржишту – чудотворни руски лек или превара

Руски лек за све болести - тако се на интернету рекламира имунофан, препарат који је наводно направљен у лабораторији руске тајне службе. Продаје се и у Србији - "на црно". Међутим, овај препарат се не може препоручити пацијентима са малигнитетом, истиче клинички фармаколог проф. др Радан Стојановић. О имунофану нема објављених релеватних студија у еминентним часописима, те све информације које се о њему могу наћи долазе под сумњу, каже проф. др Стојановић.

Када преко Гугла претражујете реч "имунофан" – једно од првих понуђених решења води вас на сајт на којем се наводи за које све болести се препоручује овај препарат. Тврди се и да су га направили руски научници, који су 2008. године били предложени за Нобелову награду.

На сајту пише и да је прављен у лабораторији тајне руске службе на лични захтев Владимира Путина. Намењен је здравим и болесним, против злоћудних тумора, не ствара зависност, а сам Путин је наводно рекао да мора да буде јефтин и доступан свима.

На крају текста је број мобилног телефона и имејл адреса преко које можете да наручите руски лек имунофан. Од рата у Украјини, многи из региона преко Србије покушавају да дођу до овог препарата.

Проф. др Радан Стојановић, клинички фармаколог, гостујући у Београдској хроници, рекао је да препарат спада у групу имуномодулатора, односно може да модулише функцију имуног система, те да је регистрован у Руској Федерацији.

"Наши грађани могу на руским и домаћим сајтовима да нађу информације о леку, где се он препоручује за лечења многобројних стања и обољења – од хепатитиса и псоријазе до малигних обољења", објашњава Стојановић.

Колико је лек опасан

Међутим, према његовим речима, нема релевантних публикованих студија у еминентним часописима о том препарату, тако да тврдње са тих сајтова долазе под велику сумњу.

"Лек по саставу није опасан, али из разговара са онколозима искристалисао се јасан став – не може се препоручити пацијената са малигнититима“, истиче Стојановић.

Наглашава да се генерално манипулише оболелима који траже наду, апелујући на пацијенте да једино у разговору са својим лекаром нађу пут ка оздрављењу.

петак, 15. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње