Концертом Биг бенда РТС-а обележено 65 година телевизије у Србији
Концертом Биг бенда РТС-а у Ботаничкој башти у Београду обележено је 65 година телевизије у Србији. Рођендан Телевизије Београд су уз чланове Биг бенда обележили и бројни музичари који су изводили музику из легендарних емисија РТС-а, али и велики број познатих песама које су обележиле историју наше куће.
На данашњи дан, пре 65 година, Телевизија Београд почела је да емитује програм. Тим поводом је у Ботаничкој башти у Београду приказана ремастеризована верзија треће епизоде легендарне серије ТВБ Више од игре, а након тога је одржан концерт Биг бенда РТС-а.
Уз Биг бенд наступили су Борис Режак, Александар Срећковић Кубура, Александра Ковач, Бети Ђорђевић и Бисера Велетанлић.
Биг бенд је извео и легендарне шпице телевизијских емисија РТС-а, али и нумере из серија Више од игре и Отписани.
Обележавању годишњице почетка рада Телевизије Београд присуствовали су Његова светост патријарх српски Порфирије, представници свих верских заједница у Србији, дипломате, бизнисмени, бројне јавне личности и запослени у Радио-телевизији Србије.
Почетак телевизије у Србији
На данашњи дан 1958. започео је званичан рад Телевизије Београд, са емисијама експерименталног програма, из још недовршеног студија на Сајму.
"Добар дан, драги гледаоци. Телевизијски студио Београд почиње свој експериментални програм. Данас гледате нашу прву емисију. За време Београдског сајма имаћете прилике да редовно пратите емисије нашег пробног програма. Програм ћемо емитовати од 20 часова до 23 часа" – тим речима почело је емитовање програма ТВ Београд.
Тог првог дана, емитовали смо скоро све телевизијске жанрове, од директног преноса отварања Сајма технике, преко филма и, на самом крају, драме.
Тог дана је на "задатку" било око 150 људи, једна репортажна кола са три камере и четири филмске камере од којих ниједна није била тонска.
Сигнал за слику емитован је из студија на Сајму у Београду, једином објекту у већем делу Европе тада наменски грађеном за телевизијску станицу.
У то време је Телевизија Београд имала трочасовни програм. Снимци из света стизали су дан касније на филмским тракама, возом или авионом.
У прво време програм се емитовао уживо, из студија, или посредством репортажних кола са места догађаја. Телевизија Београд потом набавља магнетоскопе и тонске филмске камере, и постепено се потискује искључиво "жива телевизија", а преовлађују емисије снимљене на траци.
На јавним местима у Београду је тада било само 80 телевизора и само 36 у становима. Људи су били фасцинирани.
Наредних година број домаћинстава у којима је телевизор заузео почасно место у кући растао је невероватном прогресијом.
Много тога се у техничком и технолошком смислу променило, али суштина је остајала иста – бити први и тачно информисати гледаоце, али их и забавити и едуковати.
Коментари