Читај ми!

Шта доносе допуне Закона о заштити лица с менталним сметњама, кључно препознавање проблема и превенција

Апелациони суд продужио је за још три месеца притвор оцу дечака који је починио масовно убиство у "Рибникару". Та и трагедија у селима код Младеновца, под лупу су ставиле низ системских решења и закона. Међу онима који иду на допуну је Закон о заштити лица са менталним сметњама. У току је јавна расправа, а један од предлога да млађи од 14 година, уколико изврше најтежа кривична дела за која следи затвор од најмање 10 година, буду смештена у психијатријску установу затвореног типа, без ограничења трајања.

Закон стар деценију зрео је за измене. Њима ће први пут бити регулисан третман деце млађе од 14 година, која не могу да сносе кривичну одговорност. Такав је пример малолетног дечака који је 3. маја у основној школи на Врачару убио девет ученика и чувара. Управо је та трагедија, образлаже предлагач, непосредни повод за четири нова члана закона.

"Након тога се видело да заправо у постојећим законским актима, у Закону о менталном здрављу који је из 2013. године не постоји решено шта радити с децом која нису кривично одговорна. Можда чак и каснимо знајући да, ако се сећате случаја да је запаљен човек, бескућник, од стране такође малолетних лица, да је било различитих знакова злостављања и животиња и млађе деце", каже министарка здравља Даница Грујичић.

Деца која су озбиљна опасност за друге, пише у предлогу, лечиће се у психијатријској установи затвореног типа са посебним обезбеђењем. О трајању лечења одлучиваће суд сваких шест месеци, на основу процене психијатара. Лечење може да траје и неограничено.

"У другим члановима већ постојећег закона имате тачно дефинисано када је неопходан пристанак старатеља или пацијента зависно од узраста, а када није неопходно. Тако да, ако психијатријски конзилијум одлучи да је особа опасна по околину или по себе, неће морати да постоји сагласност. Ово нису рестриктивне, ово су мере лечења за некога ко може бити опасан по себе и по друге", објашњава министарка Грујичић.

И док је министарка на јавној расправи критиковала писање појединих медија о починиоцу убистава у "Рибникару", критике и коментари на предложене допуне закона су изостали. Чуо се само један предлог и то формалне природе – о заштити претпоставке невиности.

"Ми сматрамо да је довољно, да би било корисно и целисходно, уместо тога да је 'дете учинило' стави да је 'основана сумња да је дете учинило' јер та основана сумња, није ни временски ограничена и може да задовољи све критеријуме овог предлога", каже адвокат Александра Златић.

Међу предлозима је и могућност забране контакта детета са члановима породице. А њихова подршка, кажу стручњаци, важна је током лечења деце са менталним сметњама.

"Преко 50 одсто менталних поремећаја почиње пре 14. године, а најбитније је препознавање. Да би се препознали проблеме, битно је да то препознају особе које су прве у контакту са младим људима, то значи родитељи, школа, вршњаци", наводи психијатар Жељка Кошутић.

Осим на едукацији, кључно је, истичу лекари, и повећање капацитета за збрињавање младих опасних по себе или друге. Као важан корак у превенцији истичу и доступност психијатара у домовима здравља, како у великим тако и у малим срединама.

"Већи број стручњака, који су едуковани и који могу да пруже адекватну помоћ, јер оно што људи лакше прихватају, што деца што млади, родитељи, одрасли јесте за почетак психотерапија, што је први корак. Али за то је потребан већи број људи, да психотерапија буде доступнија у државном систему", сматра Кошутић.

Да ли ће се за лечење деце која учине најтежа кривична дела градити нова или реконструисати нека, постојећа установа, одлучиће Влада. Јавна расправа о допунама закона траје до 9. августа.

среда, 20. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње