Читај ми!

Треба ли деци ограничити друштвене мреже и да ли је Тикток највећа опасност

Последњих дана чујемо да деци треба ограничити друштвене мреже и употребу телефона. Многи савети звуче логично, а неки и бесмислено. Стручњак за сајбер безбедност Катарина Јонев рекла је за РТС да родитељи морају да се ослободе страха од друштвених мрежа, али и да не треба да пусте децу да сама лутају њима, већ да буду обазриви и раде са децом.

Катарина Јонев рекла је да интернет не треба забранити, пошто би том логиком требало забранити и друге ствари.

"Онда морамо да забранимо и аутомобиле, зато што се потенцијално може десити и саобраћајна несрећа. Онда је пре неколико стотина хиљада година требало да бацимо у реку човека који је измислио ватру, јер можемо да се опечемо", навела је Катарина Јонев.

Истакла је да смо у 21. веку, који је век дигитализације и да смо сви у дигиталном добу.

"Морамо да се ослободимо страха. Ја заиста апелујем овом приликом на родитеље, када је реч о интернету, када је реч о друштвеним мрежама, прва најбитнија лекција коју ћете, надам се, запамтити у ових неколико минута, а не само да имамо страх када је у питању технологија: наша деца се рађају у дигиталном добу, сазревају, одрастају, едукују се. Битно је да будемо учесници тог процеса", објаснила је Јонев.

Мобилни телефони нису играчке

Додала је како намена мобилних телефона није да буду играчке, али да је за почетак најбитније да се ослободимо страха и да се едукујемо са децом.

Катарина Јонев је истакла да је платформа "Јутјуб кидс" препозната као сигурна платформа за децу, али да опасности постоје и на њој.

"Постоје јако зли умови који су успели да уђу и на ту платформу и да креирају садржај који је апсолутно неадекватан. Било је ситуација да је неко направио пародију на 'Патролне шапе' које деца заиста обожавају, само што је та морбидна епизода била посвећена самоубиствима, суицидним мислима и слично", истакла је Катарина Јонев и додала да постоје слични примери и са Пепом Прасетом.

Поручила је да је потребно да се уверимо да је наше дете заиста безбедно на тим платформама.

"Хајде да седнемо некад са дететом и да заједно гледамо. Јако велики број родитеља заиста прави грешку и, ако кажемо да је просек, а знамо да је просек колико је дете дуго испред мобилног телефона сваки дан у Републици Србији седам до девет сати, па није се то десило преко ноћи, него је ипак то дете од раног узраста било изложено бесконачном, неконтролисаном времену преко мобилног телефона", навела је Катарина Јонев.

Истакла је да пустити дете да самостално лута лавиринтима друштвених мрежа никада није добро и да треба бити обазрив и радити са децом.

Млађи од 13 година не треба да буду на Тиктоку

За друштвену мрежу Тикток оценила је да је "зло" и да млађи од 13 година не би требало да буду присутни на тој друштвеној мрежи.

"У реалности, деца већ са седам, осам година имају самосталне профиле. Ужасавајуће је то што су, просто друштвене мреже тако функционишу, укључујући и Тикток, дозволиле деци која нису на емотивном, когнитивном развоју, немају социјалне вештине, да буду присутна у тој мери на друштвеној мрежи где има толико непримереног агресивног и бруталног садржаја", истакла је Јонев.

Додала је да је решење у умрежавању налога и да на тај начин родитељи прате како се деца понашају на Тиктоку.

Катарина Јонев је истакла да је иста компанија која је направила Тикток направила сличну друштвену мрежу Lemon8, коју је више од 17 милиона људи већ преузело.

Навела је да ће се трудити да своје дете усмери према садржају који је добар и примерен за узраст.

уторак, 01. април 2025.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом