Читај ми!

Ристић: Списак Диане Будисављевић открива идентитете 5.800 српске деце, од понедељка јавно доступан

Директор Музеја жртава геноцида Дејан Ристић рекао је за РТС да оригинални списак 5.800 имена српске деце које је из усташких логора спасила Диана Будисављевић садржи све податке из којих се може сазнати њихов прави идентитет, подаци о њима и њиховим родитељима . Истиче и да ће списак од понедељка јавно бити доступан у Музеју.

Дејан Ристић, гостујући у Јутарњем програму РТС-а рекао је да су Диана Будисављевић и њени сарадници током Другог светског рата спасили око 12.000 деце, као и да је Музеј жртава геноцида дошао до списка са именима 5.800 спасене српске деце.

"Списак је аутентичан. Потиче из друге половине 1942. године. Настао је у Заводу за глувонему децу у Загребу. Прворазредно је важан историјски извор, за који се сматрало да је нестао и да је уништен. Садржи све податке деце – њихово име и презиме, имена оца и мајке, место и датум рођења, место логора, као и све податке о хрватским усвојитељима“, прича Ристић.

"Емотивне поруке суграђана"

Према речима директора Музеја жртава геноцида, свима са тог списка који су још живи или њиховим потомцима могу помоћи да сазнају стварни идентитет и ко су им преци.

"Након што је јуче представљен списак, јавио се велики број грађана имејлом и преко Фејсбук странице Музеја жртава геноцида. Поруке су емотивне и дирљиве. То су деца и унуци оних за које се сматра да су преживели и налазе се на списку. И електронски ћемо одговарати на захтеве суграђана“, каже Ристић.

Наглашава да ће списак од понедељка јавности бити доступан у Музеју жртава геноцида, као и да ће се потрудити да у наредном периоду буде и јавно изложен.

"Јасеновац епицентар геноцида над Србима"

У спомен-подручју Доњој Градини сутра ће бити обележен Дан сећања на жртве у концентрационом логору Јасеновац уз директан пренос, од 11 часова на Првом програму РТС-а. "Јасеновац је стварни и симболички епицентар геноцида почињеног над Србима на територији НДХ током Другог светског рата", истиче Ристић.

Музеј жртава геноцида је уочи свог дана, јуче представио шта је све лане урадио – седам изложби, четири представљене у европским престоницама, 14 публикација, више од сто образовних програма намењених деци и студентима у Србији и региону. "Приоритет нам је приновљавање збирки и фондова Музеја", закључује директор Музеја жртава геноцида Дејан Ристић.

четвртак, 26. децембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње