Читај ми!

Шта ново чека стипендисте Фонда за младе таленте

Студентима завршних година основних и мастер и интегрисаних студија, на државним факултетима у Србији, сада је омогућено и електронско пријављивање на конкурс за младе таленте за стипендије. Kонкурс на порталу Е-управе, под ознаком "Е таленти" отворен је до 16. априла. Саветница премијерке Бојана Вишекруна каже за РТС да је циљ да се успостави систем каријерног праћења и вођења талената, додајући да ће се конкурс вероватно продужити и после васкршњих празника.

Стипендиста Фонда за младе таленте Никола Пековић који је, како каже, уз његову помоћ завршио постдипломске студије, истиче да је његов потенцијал препознат још у средњој школи.

50196223 Разговор Иване Татомир Чкоњевић са Николом Пековићем и Бојаном Вишекруном

Та подршка, како истиче, није била само финанасијска, већ и у јачању самопоуздања и постизања бољих резултата.

"Знам многе који не би успели у свом школовању без помоћи Фонда", додаје Пековић.

Саветница председнице Владе Србије, Бојана Вишекруна подсећа да је цео процес пријаве на конкурс за добијање стипендије дигитализван. Све је, истиче, на један клик.

Очекује да ће конкурс бити продужен и после васкршњих празника. На њега могу да се пријаве студенти завршних година основних, мастер и интегрисаних студија, док ће се добитиници стипендија знати до средине јуна.

Наглашава да од када је Фонд за младе таленте прешао под надлежност Министарства науке, уведена је обавезна стручна плаћена пракса у јавним предузећима.

Пракса која траје од три до девет месеци, а таленти добијају надоканаду од 40.000 динара.

Како наводи, циљ је да своје знање и креативност примене у јавном сектору а Фонд учествује у припреми и вођењу праксе у сарадњи са Националном службом за запошљавање.

Према њеним речима, Фонд жели да успостави систем каријерног праћења и вођења талената, да им се од средње школе до краја докторских студија омогући да се развијају. Ту је и подршка приликом писања првог си-вија и проналажења првог посла.

Пековић истиче значај подршке државе за школовање у иностранству.

Каже да та подршка трајала како од музичке школе, тако и кроз одлазак на 50 међународних такмичења: Као своје највеће успехе издвојио је прве награде на Светском трофеју за харомику 2010 и 2018. године.

четвртак, 13. март 2025.
17° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса