Српском војничком гробљу у Чешкој предстоји обнова – пројекат урађен, чека се дозвола

У Чешкој надомак Карлових Вари и недалеко од Немачке, налази се Спомен-костурница Јиндриховице и Српско војничко гробље. Ту су похрањени остаци 7.100 српских заробљеника из Првог светског рата. Предстоји реконструкција Спомен-костурнице.

Логор Јиндриховице, био је највећи концентрациони логор на територији Аустроугарске кроз који је прошло близу 40.000 заробљеника. Највише заробљених било је из Србије и то не само војника, већ и цивила. Аустроугарска војска их је депортовала железницом у логор. Судбину су делили са Русима, Литванцима, Румунима, али и Италијанима.

"Захваљујући добрим односима краља Александра Карађорђевића и првог Чекословачког председника Томаша Гарика Масарика, на месту где је требало да буде изграђен водоторањ, изнад самог логора одлучено је да се претвори у Спомен-костурницу", наводи његова екселенција Берислав Векућ, амбасадор Србије у Прагу.

На Спомен-костурници, уклесано је да ту почива 7.100 Југословена и 189 Руса, умрлих за отаџбину у Аустро-Угарском ропству у Првом светском рату.

"Један сам од иницијатора да се то промени. Треба да стоји Срба, а не Југословена. У то време, више од половине тадашње Југославије било је у саставу Аустроугарске. Несрећници који су овде оставили своје кости, нису ни знали за Југославију", прича Дејан Ранђеловић, чувар Српског војничког гробља у Јиндриховицама.

Чека се дозвола за реконструкцију 

Спомен-костурница се налази у планинском крају и због влаге и времена неопходна је реконструкција. Пројекат је урађен, али се чека грађевинска дозвола.

"Када смо предали захтеве за грађевинску дозволу за почетак реконструкције, суочили смо се у власничким листовима у катастру и даље стоји да је то Савезна Република Југославија. Пролазимо кроз тешку административну причу везану са колегама из катастра у Соколову у Прагу", наводи амбасадор Србије у Прагу.

Док адвокатски тим Србије не издејствује грађевинску дозволу за реконструкцију Спомен-костурнице у Јиндриховицама, рецимо да је земљиште и простор на коме се налази маузолеј из Првог светског рата у власништву Србије.

уторак, 01. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом