Шта је све осим храбрости потребно да би неко постао војни специјалац

Министарство одбране и Војска Србије расписали су конкурс за пријем нових припадника у 63. падобранску бригаду, 72. бригаду за специјалне операције и Одред војне полиције специјалне намене "Кобре". Пријава траје до 31. марта. Шта је све потребно да би неко приступио овим елитним јединицама, за РТС су говорили мајори Милан Сужуковић и Бојан Ковачевић из 72. бригаде за специјалне операције.

Мајор Милан Сужуковић каже да сви момци и девојке који се пријаве пре свега морају да задовоље опште и посебне услове.

Како наводи, општи услови подразумевају да су кандидати држављани Србије и пунолетни, да нису старији од 30 година, да нису осуђивани и да се против њих не води кривични поступак.

Морају и да су прођу безбедносне провере, да им стручна спрема одговара формацијском месту за које конкуришу, а посебан услов је да су пливачи, додаје Сужуковић.

Мајор Бојан Ковачевић наглашава да је посебна част бити припадник 72. бригаде за специјалне опарације и 63. падобранске бригаде или одреда за посебне намене "Кобре".

"У одређеним тренуцима то је и сложено и веома напорно због великог броја дана проведених на терену, сложених и тешких обука, курсева, ангажовања на разним теренима и вежбама и временским условима."

Сматра да је драж у томе што ће млади који се сада пријављују имати могућност да рукују најсавременијим наоружањем, опремом и средствима која се налазе у Војсци Србије, а која је, како истиче, раме уз раме са најбољим војскама света.

Додаје да ће будући војни специјалци имати могућност да се обучавају и усавршавају и у земљи и иностранству.

Говорећи о поступку селекције, Сужуковић каже да када кандидати задовоље опште и посебне услове конкурса, пролазе лекарске прегледе, психолошка тестирања, безбедносну и улазну проверу.

Потом долазе у 72. специјалну бригаду у Панчеву где приступају основној војничкој обуци, која траје три недеље. После се полаже војничка заклетва после које креће селективна обука у трајњу од седам недеља, где сви кандидати треба да покажу од чега су саздани и какви су им мотиви доласка као и да докажу шта могу и шта смеју чиме постају део овог елитног строја, каже Сужуковић.

Ковачевић напомиње да је селективна обука тек први корак ка уласку у 72. специјалну бригаду.

Када сви кандидати који прођу селективну обуку приступа се њиховом одабиру узимајући у обзир све параметре које су приказали коа што су резултати физичких провера и успеха на гађању. Биће нон-стоп праћени, евидентирани сви њихови радни поступци, а узимаће се у обзир и психолошке, медицинско-здравствене и безбедносне провере, ниво образовања, објашњава Ковачевић.

Када све то прођу, биће постављени на формацијска места у складу са потребама јединице.

Мајор Сужуковић указује на то да поред 63. падобранске бригаде и припадници 72. специјалне бригде имају прилику да постану падобранци.

Како истиче, пре тога кандидат мора да прође ригорозне лекарске прегледе на Институту за ваздухопловну медицину ВМА.

Основна падобранска обука има две фазе – земаљску обуку која се састоји од низа вежби и поступака, док су друга фаза само падобрански скокови који падразумевају пет скокова са пуном ратном опремом и извођење одређених задатака у ваздуху, као и један ноћни скок, додаје Сужуковић.

Према његовим речима, сви ти скокови изводе се од 800 до 2.000 местара висине док су на обуци за инструкторе падобранства висине много веће.

Заједно са грчком војском изводили смо скокове са малих висина, тзв. борбене скокове са 300 метара, каже Сужуковић.

Ковачевић каже да је 72. бригада намењена и за извођење специјалних операција као што су диверзантска и противдиверзантска дејства, противтерористичка и противпобуњеничка извиђања по стратегијској дубини непријатеља.

Напомиње да су за то потребна знања и вештине које ће обезбедити извршење свих задатака. Тако да они који прођу селективну обуку почеће да се обучавају за тактичку употребу наоружања, брзом и прецизном гађању, пењању у летњим и зимским условима, проћи основну и вишу падобранску обуку, обуку за лаког рониоца, речног диверзанта, као и обуку самосталне исхране и преживљавања у дивљини, додаје Ковачевић.

Такође, сви припадници имају шансу каријерног усавршавања, могућност да постану подофицири Војске Србије.

На најаве да ће плата будућих припадника специјалних јединица бити већа од 220.000 динара, мајору Сужуковић одговара да плата никако не сме да буде главни мотив доласка у 72. бригаду.

"Пре свега ту треба да буде реч о љубави према војничком позиву и отаџбини. После тога иде жеља да се остварите у свом позиву, жеља да будете раме уз раме са најбољима, да се усавршавате са најбољим јединицама у региону и свету, а као крајњи циљ треба да буде изградња безбедности државе и свих грађана", закључује Сужуковић.

Пријава на конкурс отворена је до 31. марта 2023. године, а све детаље у вези са конкурсом заинтересовани могу пронаћи на сајту Министарства одбране и Војске Србије.

уторак, 15. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом