Читај ми!

Обележен Дан заштите података о личности

У Привредној комори Србије обележен је Дан заштите податка о личности. Повереник за заштиту података о личности Милан Мариновић рекао је да увођење нових технологија у обраду података о личности, дигитализација и коришћење вештачке интелигенције не смеју бити на штету остварења људских права и једнакости међу људима.

Повереник Милан Мариновић је у уводном излагању поводом обележавања Дана заштите података о личности рекао да би, за разлику од дигитализације која је, без обзира на веома висок ниво употребе савремених технологија, а посебно снажних софтвера који је подржавају, ипак под, како се чини, довољном контролом и утицајем људског фактора, вештачка интелигенција, уколико се правилно не контролише, могла да се отргне контроли, што би могло проузроковати веома тешке последице.

"У сваком случају, увођење нових технологија у обраду података о личности, дигитализација и коришћење вештачке интелигенције не смеју бити на штету остварења људских права и једнакости међу људима.", рекао је повереник Милан Мариновић у уводном излагању поводом обележавања Дана заштите података о личности који се одржао у Привредној комори Србије.

На скупу је истакнуто да је зато један од примарних циљева институције Повереника, едукација грађана и оних који обрађују наше податке. Да је институција поред бројних обука, панела, округлих столова и студентских пракси желела да и најмлађима укаже шта су подаци о личности, на који начин могу бити злоупотребљени и коме могу да се обрате за помоћ. Додао је да су они најугроженији ученици основних школа јер проводе највише времена на друштвеним мрежама и популарним дигиталним платформама.

Зато је, како наводе из институције Повереника, припремљена Брошура под називом "Подаци о личности су наше благо, како их можемо заштитити?", аутора Драгана Илића, уз помоћ програма "Нова писменост", који заједнички реализују Америчка агенција за међународни развој (USAID) и организација Propulsion.

"Наша истраживања показују да скоро 40 одсто деце од 12 до 18 година не зна да заштити своје податке на интернету. Питање је и да ли у потпуности разумеју ризике и последице дељења својих личних података на мрежи? Због тога је кључно да деца од малих ногу уче о заштити података. Њиховом едукацијом у овом домену осигуравамо да се безбедно и одговорно крећу у дигиталном свету. Позивам родитеље, наставнике и све који раде са најмлађима да их подрже да прочитају и разумеју брошуру и помогну им у примени знања у свакодневном животу", изјавио је Дарко Соковић, руководећи партнер у организацији "Propulsion".

Током обележавања Дана заштите података о личности заменица Повереника Сања Унковић представила је најновију публикацију број 8. под називом "Заштита података о личности: Ставови, мишљења и пракса Повереника".

На данашњем обележавању Дана заштите података о личности учествовали су шеф Делегације ЕУ у Србији Емануеле Жиофре, шеф Мисије ОЕБС у Србији Јан Брату, заменица шефа Канцеларије Савета Европе у Београду Надиа Ћук и директорка Мисије УСАИД у Србији Брук Ајшам.

Они су у уводним излагањима указали на праксу у земљама Европске уније, као и на подршку коју пружају Републици Србију и институцији Повереника у овој области.

На крају Повереник се осврнуо и на надлежност из права на приступ информацијама од јавног значаја и подсетио органе власти да сутра, 31. јануара 2023. године истиче обавеза достављања годишњих извештаја Поверенику, путем Портала за достављање годишњих извештаја органа власти, на веб адреси: izvestaji.poverenik.rs.

понедељак, 23. децембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње