понедељак, 26.12.2022, 07:25 -> 10:40
Извор: РТС
Др Константинидис: Реална шанса за епидемију малих богиња, опао број вакцинисане деце
Председник Удружења педијатара Србије, доктор Георгиос Константинидис изјавио је за РТС да због пада обухвата вакцинисаних постоји реална шанса од епидемије малих богиња у Србији. Истиче да нуспојеве после вакцинације у начелу не постоје.
Уницеф је упозорио да је у Србији могуће избијање епидемије малих богиња и других болести које се могу спречити вакцинама, након што је Институт за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут" известио о паду стопе имунизације деце у Србији, за све вакцине.
Истиче да нарочито брине пад вакцинације против малих богиња, заушки и рубеоле ММР вакцином, која је у 2021. години била 75 одсто на националном нивоу, а у једном граду 24 одсто.
Председник Удружења педијатара Србије, доктор Георгиос Константинидис рекао је за РТС да је потребна снажна акција читавог друштва да би се повратило поверење у науку и медицинску професију.
"Поверење, које је постојало у медицину и институције друштва, ишчезло је захваљујући дезинформацијама. Медији су, уместо извор коректних информација, постали добрим делом извор дезинформација. Мале богиње и вакцине су репрезентативни узорак те политике", наводи Константинидис.
"Нуспојаве у начелу не постоје"
Говорећи о важности вакцинације, Константинидис каже да није потребно убеђивати да се деца имунизују, јер је вакцина спасила милионе дечјих живота.
"То је нешто што се подразумева. Нуспојаве које се помињу, последица су дезинформација. Када је реч о нуспојавама које се помињу за морбиле, у начелу не постоје. Аутизам се не јавља после морбила", објашњава гост Јутарњем програма.
Додаје да су нуспојаве после вакцинације чешће код старије деца, те да зато не треба да постоји страх када је реч о давању вакцина деци од годину дана.
"Пад обухвата вакцинисаних"
Мале богиње су озбиљна вирусна инфекција која може бити и смртоносна. Константинидис подсећа да је последња епидемија била у децембру 2017, као и у марту 2018. године, када је било на хиљаде регистрованих случајева и 14 умрлих.
"Сваки пут кроз историју вакцинација против морбила, од 1971. године у Србији када је био пад обухвата, била је епидемија", наводи доктор.
Наглашава да постоји реална шанса да се епидемија малих богиња поново деси, као и да би на националном нивоу требало да буде преко 95 одсто вакцинисаних, имајући у виду да су мале богиње изразито заразно обољење.
"Пад обухвата постоји три, четири године. За период од четири године, имамо читаву генерацију која није вакцинисана, њих око 65.000. И ревакцина обухвата само део вакцинисаних", каже Константинидис.
Који су симптоми
Говорећи о симптомима, доктор каже да почињу да се испољавају десетак дана после инкубације у виду респираторне инфекције, после чега се јавља осип, као и да најтежи облици подразумевају тешке упале плућа, слепило и запаљење мозга.
"Потребан је снажан партнерски однос свих структура, почевши од Владе Србије до средстава информисања, па чак и друштвених мрежа", закључује председник Удружења педијатара Србије доктор Георгиос Константинидис.
Коментари