Читај ми!

Др Стефановић: Србија има најбоље услове на свету у вези са вантелесном оплодњом

Почело је пријављивање и телефонским путем и преко портала еУправе за вантелесну оплодњу репродуктивним материјалом из иностранства. Увоз као и комплетан поступак вантелесне оплодње за жене до 45 година, финансира држава. Могу се пријавити парови, где један партнер нема репродуктивне ћелије и због тога не могу да добију потомство, али и жене без партнера. За оплодњу и увоз ћелија се могу пријавити и старије жене, али трошкове саме финансирају. Проф. др Александар Стефановић, директор Клинике за гинекологију и акушерство УКЦС каже за РТС да се у претходна три, четири месеца на њихов кол центар јавило близу 400 парова.

Проф. др Александар Стефановић је гостујући у Дневнику РТС-а рекао да је познато је да је банка репродуктивних ћелија, ткива и органа овде основана пре извесног времена, али пошто није било довољно донора склопљени су уговори са познатим европским банкама за увоз ћелија. 

"До сада смо склопили три уговора са три европске банке за увоз ћелија. У преговорима смо са још банака. Склопљени су и у говори са нашим домаћим центрима за вантелесну оплодњу, онима који раде овај посао о трошку државе. Свих шест државних и 14 приватних ће моћи директно да се обрате страним банкама и да увозе ћелије из иностранства", казао је Стефановић. 

Интересовање је, каже, прилично велико.

"У претходна три, четири месеца на наш кол центар јавило се близу 400 парова, од тога је 240 тражило јајне ћелије, остали су били за сперматозоиде. Имамо и 55 жена без партнера и које имају право да о трошку државе раде ове поступке. Пре неколико дана је уведен и портал преко еУправе. За пет дана се пријавило око 260 пацијената", додаје Стефановић.

Према његовим речима, на Клиници у Вишеградској је више парова и једна жена без партнера ушла у процедуру и са домаћим и са увезеним ћелијама.

"Пошто поступци трају одређено време, наши пацијенти су у различитим фазама, неки су чак и окончани. Чекамо резултате и надамо се првим трудноћама", истиче Стефановић.

Указује да је Србија земља која има најбоље услове у вези са вантелесном оплодњом.

"Не финансирају се само поступци о трошку државе, него и увоз ћелија, што је доста скупо. Можда је Израел ту близу по условима са нама. Знамо да постоји неограничен број покушаја вантелесне оплодње, да су дозвољени и покушаји женама које имају већ једно дете. Држава је у претходном периоду заиста ужасно пуно урадила на овом плану", нагласио је Стефановић.

Подсећа да када је реч о ћелијама из увоза постоји право на три стимулисана покушаја са донираним сперматозоидима, право на три покушаја са јајним ћелијама и три криотрансфера и за пацијенте бесплатне ћелије из иностранства.

У Вишеградској је, додаје од почетка године рођено око 4.600 беба и очекују да их до краја године буде око 5.000.

"Отприлике на нивоу од прошле године. Кренули смо у увоз ћелија из иностранства и надамо се да ћемо убудуће имати више домаћих донора. Банка није затворена за домаће донора", закључио је Стефановић.

четвртак, 26. децембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње