Посао за особе са сметњама у развоју

Сваки послодавац који има више од двадесеторо запослених мораће, од маја, да запосли и једну особу са сметњама у развоју. Стотинак особа са менталним тешкоћама успешно ради у београдским фирмама.

Према Закону о радној рехабилитацији особа са инвалидитетом, који са допуњеним одредбама ступа на снагу у мају, сваки послодавац који има више од двадесеторо запослених мораће да радно ангажује и једну особу са сметњама у развоју.

Захваљујући напорима Креативно-едукативног центра за ментално недовољно развијене особе, живот је некад испред закона. Стотинак особа са менталним тешкоћама успешно ради у десетак фирми у Београду.

Тридесетогодишња Славица из Београда прославља ових дана свој мали јубилеј. На пословима чишћења и одржавања у Мекдоладсовом ресторану, ради већ четири године. Стаж је мали, каже, али су успех и искуство огромни.

"Први пут је било много тешко, нисам знала како је то радити, излазити из куће, доћи на посао. Чим сам изашла и дошла овде, живот ми се променио", каже Славица Теодорчевић.

Послодавци признају да је овај пројекат неочекивано изазвао добре реакције. "Ми смо то урадили из хуманих разлога, а повратна информација је изузетно позитивна. Позитивна и од стране наших гостију који су приметили наше нове чланове колектива, али исто тако и сама атмосфера у нашем ресторану је много позитивнија", закључује Весна Павковић, менаџер "Мекдоналдс" ресторана.

Стимуланс и казне за послодавце

У Србији живи око 160.000 особа са интелектуалним тешкоћама. Нажалост, само мали број њих радно је ангажовано.

Иако такав рад не обавезује послодавца на плату, награда, кажу, никада не изостане. Ипак, суштина није у новцу, већ у њиховом уклапању у друштво. Рад је највећа терапија не само за њих већ и за њихове породице.

"Њихове породице су схватиле да та деца нешто могу, нису више одбачена. Значи, та нека маргинализованост и њих и њихових породица се смањила, а фрустрације унутар породица су мање", сматра Александра Дацковић из Креативно-едукативног центра.

Све то, подржава нови закон. Ко запосли особу са проблемима у развоју, биће ослобођен плаћања пореза, а ко то не уради, биће кажњен - новац ће одлазити удружењима особа са инвалидитетом.

И Скупштина Србије најављује да ће их запошљавати. "Они ће радити најједноставније послове. Наша идеја је да они буду видљиви, да буду у контакту са посланицима, са људима који долазе у парламент и да скупштина покаже да закон који је донела она сама спроводи у праксу", каже  народни посланик Снежана Плавшић.

У радном ангажовању ментално недовољно развијених особа свет је, кажу, далеко одмакао. Ипак, тај пројекат, Србију издваја на првом месту у региону.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 03. октобар 2024.
22° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи