уторак, 13.09.2022, 06:00 -> 06:00
Извор: РТС
Аутор: Милица Броћић
Изнајмљивање стана "хладан туш" за студенте, трошкови и пет пута виши него у дому
Ускоро се завршава конкурс за доделу места у студентским домовима за бруцоше. Када се узме у обзир да место у дому кошта од 2.000 до 8.000 динара, а месечна кирија за стан 300 евра, не чуди, већ више забрињава чињеница да ће многи студенти са добрим просеком због великог интересовања бити испод црте.
Најтежи задатак за студента је да пронађе стан. На сајтовима за некретнине понуде разне, али и цене превисоке за студентски буџет. Онај ко има среће, снаћи ће се код рођака или пријатеља, а остали ће морати доста да плате.
У жељи да зараде више и станодавци се према студентима понашају искључиво тржишно. Изнајмљивање гарсоњере је и до 270 евра, једнособних и нешто већих станова и до 400, а још скупље је ако је стан близу факултета.
Студентски живот буде јефтинији када се подели са цимером или када мајке пошаљу торбу са храном.
"Прелазак у стан свакако је хладaн туш за сваког студента. Финансијски, то су огромни трошкови", истиче студент Никола Стевановић.
Шта је потребно за сигурно место у дому
За сигурно место у дому потребни су добар успех током студирања, односно након завршене средње школе.
Од октобра настава на факултету почиње уживо, па ће велики број студената тражити собу у дому. До 12. септембра конкурисало је 1.850 брусоша.
У Студентском центру кажу да очекују да ће тај број бити и 2.500, што значи да ће бити 500 кандидата више него на претходном упису. Конкуренција је велика, па неће свако одмах добити дом. Прошле године испод црте било је укупно 1.000 студената.
Из Студентског центар Владимир Цвијовић објашава да Центар у Београду у 14 домова располаже са капацитетом од 10.500 хиљада кревета.
"За студенте прве године, искуствено, претходних година одвојено је око 1.300 кревета. Тај број се током године повећава, како студенти дипломирају. Када студент дипломира, на то место уселимо одмах студента који је био испод такозване црте", наводи Цвијовић.
Какви су трошкови у изнајмљеном стану
Трошкови студентског живота у изнајмљеном стану и до пет пута су виши него живот у дому. Ако је просечна цена стана за студента 300 евра, са дажбинама и трошком за храну, месечно се издваја скоро 60.000 динара.
И поред поскупљења, најскупља соба у дому је 2.800 динара. За сва три оброка на дан студент на буџету потроши 266 динара, односно нешто мање од 8.000 месечно, тако да је трошак за цео месец 10.700 динара.
Студенти у дому који плаћају економску цену, укупно месечно плате мање од 30.000 динара.
"Потрошим месечно 20.000 динара, са све режијама у склопу студентског дома. Ни то није мало. На неки начин помажем им, тако што сам стипендиста Општине Уб и радим преко Омладинске задруге", наводи студент из дома Илија Миливојевић.
Још једна алтернатива за студенте, мало мање популарна, али свако јефтинија, јесте приватни студентски дом.
Могу да приме знатно мање студената, али месечни трошкови не прелазе 10.000 динара.
Све су то битне ставке за студенте и њихове родитеље, јер само прошле године у Београду је било скоро 40.000 студената на буџету, а свако сигурно жели да смањи трошкове.
Коментари