Читај ми!

Лов на комарце, где су све пронађени заражени вирусом Западног Нила

Институт за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут" пре три дана је на свом сајту објавио да је у Србији потврђен први случај оболевања од грознице Западног Нила. Др Иван Алексић из Завода за биоциде упозорава и да само један од 150 људи који је убоден зараженим комарцем може развити тешку слику неуроинвазивне болести која може довести до смртног исхода.

До сада су комарци заражени вирусом Западног Нила пронађени на територији општина Палилула, Нови Београд, Чукарица, Раковица, Савски венац, Вождовац и Стари град.

Др Иван Алексић из Завода за биоциде истиче да 80 одсто људи и не зна да их је ујео заражени комарац, јер нема никаквих симптома.

"Око 20 одсто може испољити различите симптоме који личе на грип и то се раније звало летњи грип значи блага температура, бол у зглобовима и мишићима, мучнина понекад и осип. И само један од 150 људи који је убоден зараженим комарцем може развити тешку слику неуроинвазивне болести која може довести до смртног исхода", упозорава др Алексић.

Где се све лове комарци

Поред река, у парковима, али и у центру града у близини стамбених објеката, чак и на гробљу, на више од 200 локација стручњаци из Завода за биоциде лове комарце да би их тестирали на вирус Западног Нила.

Клопка је врло једноставна. Комарце привлачи угљендиоксид који излази из термо-балона, а у мрежицу их усисава вентилатор који се напаја батеријом од 12 волти.

Једном када се активира клопка за комарце, у мрежици може да буде уловљено чак две до 3.000 комараца у једном дану. 

"Клопке су активне током ноћи и раног јутра, тако да покривају оба периода активности комараца и ујутру се сакупљају и доносе у Завод. Екипе које раде у лабораторији пребројавају и одвајају комарце из рода кулекс односно женке и носе их доле у другу лабораторију где се врши анализа ПЦР,  да ли је присутан вирус Западног Нила или не", наводи Алексић.

Како се откривају заражени 

Када их у транспортним кутијама са сувим ледом пренесу до лабораторије, стручњаци Завода за биоциде их истресају на бели папир и пребројавају. Одвајају се женке и припремају за даљу аналазу у малим бочицама са физиолошким раствором.

Из једне лабораторије Завода преносе се као потенцијално инфективне у другу, где се ради ПЦР тестирање на вирус Западног Нила.

"Ми бактерије и вирусе не можемо да видимо голим оком тако да ни комарца који је заражен не можемо да приметимо, да знамо да је он заражен, ради се мониторинг па можемо на основу тих извештаја, локација ако пратимо вести да сазнамо које подручје је угрожено, али не можемо на основу јединке комарца да знамо никако", објашњава Сања Бењош, молекуларни биолог и физиолог.

После 24 сата у лабораторији, познати су резултати. Не зна се колико је комараца било позитивно, већ само локација на којој су уловљени. 

Последњих дана Београђани су пријављивали мртве вране и свраке у разним деловима града, за које се сумња да су угинуле зато што су заражене вирусом Западног Нила, али у Заводу за биоциде кажу да не располажу подацима који би то могли да потврде.

недеља, 26. јануар 2025.
7° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове