Читај ми!

Изградња Центра за рани развој деце и инклузију – шта ће "Украс света" донети најмлађима

Центар за рани развој деце и инклузију на Бежанијској коси, чија је изградња почела, требало би да буде завршен у наредне три године. Јединствени пројекат имаће могућност да пружи одговоре на сва питања, недоумице и информације за родитеље и децу, као и за струку чији су фокус најмлађи и њихов развој.

У Србији више од 60.000 деце до пет година са развојним ризиком, развојним сметњама и развојним поремећајима захтева додатну подршку и помоћ.

Након усвајања Акционог плана за поглавље 23 из 2016. године, стручњаци из области здравља, образовања, социјалне заштите и министарстава удружили су се око подизања Центра за рани развој деце и инклузију који неће бити само простор за пружање здравствене заштите.

"Ми желимо да се бавимо не само дететом него целом породицом, ми ћемо посматрати ту сметњу, развојни ризик у склопу породице, хоћемо да оснажимо родитеље, да их едукујемо, хоћемо да помогнемо родитељима и да на тај начин пружимо подршку и деци", каже др Милица Пејовић Милованчевић, в. д. директора Института за ментално здравље.

Центар за рани развој и инклузију замишљен је да пружи дијагностичку и терапијску подршку деци и њиховим родитељима и старатељима, као и специјализовану обуку и тренинге за све који се баве раним развојем деце.

Марко Благојевић из Канцеларије за управљање јавним улагањима истиче да се ради о објекту површине 20.000 квадратних метара, о великој инвестицији до тридесет милиона евра, која је пројектована и биће опремљена по највишим стандардима.

Цео пројекат су осмислили и израдили инжењери компаније "Дизајн архитектуре".

Из те компаније поручују да су приоритети пројекта принципи приступачности и коришћења за децу са потешкоћама у кретању, виду, говору и осталим развојним сметњама, као и нормативи и стандарди из области сигурности и заштите корисника деце узраста до шест година.

Центар за рани развој и инклузију, чији је радни назив "Украс света", имаће базен, физио-сале, сензорне собе, тренажне центре, мини-зоолошки врт и мањеж. Сам садржај га чини јединственим у овом делу Европе.

"Желимо да центар не буде само локацијски Београд, него да имамо подршку и сарадњу са развојним саветовалиштима широм Србије, јер је свако дете важно и није битно да ли је из града или одакле је, само је важно да добије подршку и помоћ", наглашава Милица Пејовић Милованчевић.

Центар за подршку, едукације и истраживачки рад требало би да отвори врата и прими прве кориснике до краја 2024. године.

четвртак, 26. децембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње