Читај ми!

Протојереј Радовић: Слави није место у кафани, огроман број верника слави, а не зна ништа о светитељу кога прославља

Протојереј ставрофор Љубивоје Радовић каже за РТС да су се многи обичаји у нашем народу мењали, прекидали и обнављали, а да је једино слава остала увек. Наглашава да треба прославити без претеривања, јер смисао славе и није у претеривању и јелу и пићу, него у духовном расположењу.

Протојереј ставрофор Љубивоје Радовић и ове године саветује вернике да прославе Светог Николу и све остале славе на најједноставнији начин – у кругу породице и са најближим пријатељима и рођацима.

"Без претеривања, на крају смисао славе и није у претеривању и није само у јелу и пићу, него у духовном расположењу, пре свега у доласку у цркву да се ту помолимо Богу, а онда да ту молитвену атмосферу пренесемо у своју домаћу или малу цркву", каже Радовић.

Додао је да у што мањем броју треба да се окупљамо како бисмо заштитили себе од других и друге од себе.

Истиче да то што поједини славе славу у ресторанима и са музиком нема везе са православним поимањем крсне славе.

"То је породични празник који се прославља у кругу породице и са најближим пријатељима и прослављању славе није место у ресторанима, кафанама, није место уз музику него једноставно да славимо како приличи православном вернику", истиче Радовић.

"Огроман број наших православних хришћана слави славу, али не зна ништа о светитељу кога прославља и треба да разговоре воде у том правцу, да научимо, да се испунимо љубављу и да на тај начин укажемо поштовање светитељу", додаје протојереј Радовић.

Указао је да су некада домаћини дворили славу, гости су седели и били на обеду, а домаћин је стајао и није желео да седне поштујући светитеља кога прославља и поштујући госте које је призвао у свој дом.

"А ми хоћемо да ту атмосферу пренесемо у кафану, то једно са другим не иде. Боље је да човек не слави него да слави наопако, да слави онако како не приличи православној вери и православним хришћанима", истиче Радовић.

Када је реч о Никољдану, каже да је у праву Душко Радовић када каже да половина људи слави, а половина иде на славу.

"Цела Србија слави Светог Николу и ту су обичаји исти као и за сваку другу славу с тим што је изражено даровање међусобно и то није у оном смислу у којем ми дарујемо једни друге преварени с тим да је Деда Мраз тај који долази и доноси поклоне, јер то је плод потрошачког друштва где желе да се што више купује и да на тај начин имају користи од нас", каже Радовић.

"Међутим, ми прославимо Светог Николу као онога ко је био дародавац, али није давао онима којима није потребно, није давао да би добио заузврат, него је давао и помагао сиротињу. У томе јесте драж и лепота давања, а с обзиром на то да је сада пост ми још више треба да размишљамо о томе да оплеменимо своја срца постом и молитвом", наглашава Радовић.

Навео је да пост не смемо да сведемо на тањир, јер је пост нешто много узвишеније и веће.

"Треба добрим делима и љубављу да га зачинимо и да покажемо да смо заиста на правом путу, путу јевађелском", додаје Радовић.

Истиче да су се многи обичаји у нашем народу мењали, прекидали и обнављали, а да је једино слава остала увек.

"Славили су наши преци у рововима, у највећим оскудицама, страдањима и патњама. Било на који начин, али никако нису дозволили да се прекине слављење крсне славе", закључио је Радовић.

понедељак, 23. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње