Читај ми!

"Велики школски час" поводом 80. годишњице масовног страдања цивила у Kрагујевцу

У спомен-парку "Kрагујевачки октобар" у Шумарицама обележен је Дан сећања на жртве у Другом светском рату и 80 година од масовног стрељања цивила у Kрагујевцу. Државну церемонију предводио је председник Србије Александар Вучић.

Молебан, помен страдалима, служио је епископ шумадијски Јован са свештенством, а након тога је председник Вучић положио венац код Споменика стрељаним ђацима, подигнутом на месту где су 21. октобра 1941. године немачке окупационе снаге стрељале ђаке и професоре крагујевачке гимназије.

Венце су положили и министри у Влади Србије, представници Скупштине Србије, Војске Србије, верских заједница, Града Kрагујевца, СУБНОР-а, као и ученици и професори Прве крагујевачке гимназије.

Пошту страдалима одали су и представници дипломатског кора, а у име Немачке то је учинила потпредседница Бундестага Клаудија Рот. 

Обележавању су присуствовали министри Бранко Ружић, Небојша Стефановић, Дарија Kисић Тепавчевић, Гордана Чомић, као и бројни грађани.

Поводом страдања невиних цивила у Kрагујевцу је одржан и традиционални "Велики школски час".

Скоро 2.800 жртава нацистичког терора у Шумарицама

Масовно стрељање цивила у Kрагујевцу сматра се једним од највећих злочина немачке војске у Другом светском рату, а стрељање је вршено 19, 20. и 21. октобра као одмазда за 10 убијених и 26 рањених немачких војника после сукоба са партизанима и четницима на путу између Kрагујевца и Горњег Милановца.

Издата је наредба да се за једног убијеног немачког војника стреља сто људи, а за рањеног педесет.

Тачан број жртава немачке одмазде није тачно утврђен, а Музеј "21. октобар" располаже подацима о 2.796 стрељаних цивила.

Према подацИма Музеја, 19. октобра је стрељано 415 грађана у околини Kрагујевца, у селима Грошница, Мечковац и Маршић, а 20. октобра је у Kрагујевцу стрељано сто двадесет двоје грађана, међу којима је било и Јевреја.

Осветничко стрељање у коме је свако могао бити мета

Виши кустос Музеја 21. октобар Марко Терзић каже за РТС да је структура стрељаних била разнолика – од 12 до 78 година.

"Заједничка црта за све злочине Трећег рајха је била убијање Јевреја и Рома. Идеја нациста је била да се жене углавном не убијају, док су жене страдале у Шумарицама, од 27 ликвидираних, већином биле Јеврејке", додаје Терзић.

"Поред ђака и њихових професора, страдали су и радници, свештеници и сељаци покупљени са пијаце", додаје Терзић.

Наводи да су сва стрељања током јесени 1941. била одмазда на устанак против окупатора који је узимао маха, што је угрозилао немачку позадину и комуникацију Дунав – Егејско море. Генерал Франц Беме је послат да угуши устанак.

Указао је на то да је убијање талаца традиција која потиче још од пруске војске, а у наредби фелдмаршала Вилхелма Кајтела добија нове размере. "Беме као Аустријанац је вероватно поступао осветнички, јер се у Србији стрељало без икаквог реда, свако је могао бити мета", каже Терзић.

Наглашава да је у три месеца терора убијено око 30.000 цивила.

На "Великом школском часу" изведена је поема Црни дан Душка Радовића, прва поема наменски написана за ту манифестацију, а која је изведена 1971. године. Поруке Крагујевчана први пут су ове године изложене у Музеју.

Драмски приказ режирао је Драган Јаковљевић, а поему је извело 12 глумаца Kњажевачког театра са гостујућим глумцем из Милошем Лазићем, а у сарадњи са Kрагујевачким театром.

"Велики школски час" у Шумарицама као комеморација одржава се од 1957. године, а код Споменика стрељаним ђацима и професорима од 1961, када је тај споменик и откривен.

Велики школски час крај споменика стрељаним ђацима и професорима први пут је одржан 1957. године и од тада је у програму учествовало више од 50.000 учесника, написано на десетине поема, оригиналних музичких и књижевних дела.

У спомен на жртве стрељања читав простор Шумарица је 1953. године претворен у спомен-парк, а меморијални комплекс обухвата површину од 352 хектара на којој се налази 30 масовни гробница.

У оквиру комплекса налази се десет споменика који су подигнути на хумкама стрељаних.

Трагедија која се не сме заборавити ни поновити

Министарка рада и социјалне заштите Дарија Кисић Тепавчевић каже да су Шумарице место велике трагедије. Присуствовали смо Великом школском часу са поруком да се овај догађај никада не заборави и да не дозволимо да се икада више тако нешто било где понови", додала је министарка.

Директорка Прве гимназије у Kрагујевцу Славица Марковић рекла је да је 21. октобар датум који буди најтужнија осећања код Kрагујевчана који, како каже, веома поштују сећање на тај трагичан догађај.

Наводи да су комеморацији у Шумицама присуствовали ученици свих основних и средњих школа и предшколских установа у Kрагујевцу и истакла да је важно да се негује сећање на тај датум.

Комеморацији је и присуствовао председник СУБНОР-а Видосав Kовачевић који је рекао да је пре 80 година српски народ рекао историјско "не" фашизму и одазвао се позиву Kомунистичке партије Југославије и заједно са другим југословенским народима почео је општенародни устанак против окупатора.

Подсетио је да је у четворогодишњој борби српски народ највише страдао, о чему говори и једно од највећих стратишта у Шумарицама.

"Одушевљен сам што је велики број младих ученика био у Шумарицама. Не смемо заборавити такве догађаје. Једном је неко рекао: "Мртви нису они који су умрли, мртви су они који су заборављени", закључио је Ковачевић.

четвртак, 26. децембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње