Читај ми!

Џерузалем пост уклонио текст о Јасеновцу, а објавио одговор историчара Ристића

Текст новинара Давида Голдмана “Ова срамотна злоупотреба холокауста мора одмах да престане“ о усташком логору Јасеновац, у “Џерузалем посту“, уклоњен је захваљујући брзој и одлучној реакцији Музеја жртава геноцида, саопштено је из те институције. Изреалски лист претходно је објавио реаговање директора Музеја Дејана Ристића, најављујући га на својој насловној страни.

"Уредништво Џерузалем поста најпре је уклонило са интернет странице тог листа ревизионистички и срамотан ауторски текст Давида Голдмана у коме се, поред осталог, тврди како је укупан број жртава концентрационог логора смрти у Јасеновцу између 2.500 и 4.500 људи, као и да Срби и садашње српске власти манипулишу и злоупотребљавају Холокауст како би вештачки и лажно увећавали број жртава српског порекла страдалих током Другог светског рата", истакла је дирекција Музеја.

Након што је в. д. директора Музеја жртава геноцида, историчар Дејан Ристић, ступио у непосредан контакт са главним и одговорним уредником Џерузалем поста Јаковом Кацом, овај лист је данас објавио Ристићев опширан и детаљан ауторски текст у коме су изнете историјске чињенице у вези са карактером концентрационог логора смрти у Јасеновцу, као и са до сада идентификованим бројем јасеновачких жртава.

Поред тога, Ристић је у свом тексту јасно и одлучно осудио сваки покушај релативизације карактера концентрационог логора смрти у Јасеновцу, као и умањивање броја жртава.

"Музеј жртава геноцида наставиће да одлучно, јасно и бескомпромисно реагује на све покушаје прекрајања историје Другог светског рата, а посебно на оне који за циљ имају умањивање и релативизацију његових трагичних последица", навела је дирекција Музеја.

Ристић: Нетачни искази и полуинформације обесмишљавају 76 година истраживања

Израелски лист претходно је објавио реаговање директора Музеја Дејана Ристића, најављујући га на својој насловној страни.

Историчар Дејан Ристић нагласио је да аутор Давид Голдман низом нетачних исказа и полуинформација обесмишљава читавих 76 година континуираних истраживања, како стручњака и институција Југославије, касније Србије и Хрватске, тако и светских референтних институција попут израелског Јад Вашема и Музеја холокауста (УСХММ).

"У низу проблематичних информација садржаних у том ревизионистичком осврту најпре указујемо на исказ о форензичким истраживањима спроведеним у Југославији којима је, наводно, утврђено да је укупан број јасеновачких жртава између 2.500 и 4.500, што представља апсолутну и срамотну неистину" пише Ристић.

Како је указао, никакве ексхумације нису обављане 1947. и 1948. године.

"Током 1946. године обављено је истраживање четири гробнице код Ускочких шума у којима је пронађено 967 остатака (311 мушкараца, 467 жена и 189 деце). На основу сондаже процењено је да и у гробници код шуме Струг има око хиљаду убијених, али су стручњаци закључили да због положаја, односно испреплетености жртава и стања у којима су се тела налазила није могуће обавити потпуно прецизно истраживање. Дакле, не постоји никакво форензичко испитивање које је резултирало подацима о 2.500 до 4.500 јасеновачких жртава, извршено током 1947. и 1948. године, како се то наводи у овом ревизионистичком тексту" пише Ристић.

Навео је да је у том чланку пропуштена прилика да се наведу стварна форензичка истраживања обављена током 1964. године која је извршила комисија у саставу: Алојз Шерцељ, Вида Бродар, Антон Погачник и Србољуб Живановић, а која су резултирала открићем посмртних остатака укупно 284 жртве у седам сонди.

Додао је да су у овом крајње ревизионистички интонираном чланку поменути и разни утврђени и/или процењени бројеви убијених у систему концентрационог логора смрти у Јасеновцу, и то: 59.000 (попис жртава Другог светског рата спроведен 1964. године), 72.000 и 77.000 који су у једном тренутку представљали достигнути резултат допуњавања броја страдалих, а на основу ревизије већ споменутог пописа из 1964. године, што спроводи Музеј жртава геноцида.

Ристић је истакао да Музеј жртава геноцида користи ову прилику да нагласи да се у његовим базама налазе подаци о безмало 90.000 идентификованих жртава система концентрационог логора смрти у Јасеновцу, што у овом тренутку представља само најмањи могући али не и коначни број ликвидираних на том стратишту.

"Како се истраживања стручњака Музеја жртава геноцида, која се спроводе по истој методологији како се то већ деценијама чини и у Јад Вашему, настављају, може се очекивати и да број идентификованих јасеновачких жртава у наредним годинама буде коригован у правцу далеко већег. Процењени укупан број јасеновачких жртава далеко је, нажалост, већи од оног који ће историјска наука икада успети да идентификује конкретним подацима", закључио је Ристић.

уторак, 05. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње