Пријављивање имовине важно за ЕУ

Један од основа за оцену владавине права земаља чланица и кандидата ЕУ јесте и пријављивање имовине јавних функционера, изјавила потпредседница Одбора Агенције за борбу против корупције Тања Мишчевић.

Потпредседница Европског покрета у Србији и потпредседница Одбора Агенције за борбу против корупције Тања Мишчевић изјавила је данас да је у ЕУ пријављивање имовине јавних функционера један од основа за оцену владавине права земаља чланица и кандидата.

Мишчевићева je рекла да је пријављивање имовине функционера обавеза према Европској унији ЕУ и да проблеми у њеном испуњавању могу имати негативне ефекте у националном и ширем оквиру, али и за појединца који може бити позван на кривичну одговорност.

Мишчевићева је додала да не постоји европски пропис о начину на који се контролише и спроводи борба против корупције чији је важан део и пријављивање имовине јавних функционера и да су државе чланице дужне да ту контролу спроводе својим националним прописима.

"Борба против корупције унутар ЕУ, а посебно нових држава чланица јако је важно питање, представља оцену владавине права у тим земљама и предмет је великих контрола и анализа, посебно када је на дневном реду избор чланова Европске комисије", рекла је Мишчевићева.

Према њеним речима, у процесу избора кандидата за функционере у европским институцијама контролише спровођење поступка пријављивања и у време док су они обављали функције у својим државама.

Мишчевићева је рекла да значај тог питања потврђује и случај бугарске кандидаткиње за европског комесара Румијане Желеве од које су посланици Европског парламента захтевали да објасни гласине о непријављеној имовини.

Потпредседница Одбора Агенције за борбу против корупције је нагласила да су у поступку пријављивања имовине важни прецизност и исправност и да у случају Желеве проблем може бити то што није на одговарајућ начин пријавила имовину, или та пријава није адекватно стављена на увид јавности.

Мишчевић је указала да Бугарска, као и Румунија, имају ограничење по уговору о ступању у чланство ЕУ и да им може бити ограничен прилив из различитих фондова уколико Европска комисија констатује да постоје проблеми у борби против организованог криминала и корупције.

"Најгора негативна последица за Желеву јесте да парламент не прихвати њену номинацију за члана Европске комисије, што је велики ударац на њен кредибилитет, будућу каријеру и оставиће дубоки печат у њеном даљем бављењу политике", рекла је Мишчевић.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 06. октобар 2024.
14° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи