Читај ми!

Како је Закон о доступности информација од јавног значаја угрозио ветеринаре

У Смедереву је донета прва пресуда против ветеринара који није одговорио на захтев који му је упућен на основу Закона о доступности информација од јавног заначаја. Најмање шездесет приватних ветеринара добило је готово идентичне захтеве и прете им тужбе. Захтеви стижу и школама, социјалним установама, јавним предузећима.

Уместо да се баве вакцинисањем против слинавке или шапа пред ветеринарима широм Србије идентичан захтев. На основу Закона о доступности информација од јавног значаја, од њих се траже подаци о дуговањима за струју током 2017. и 2018. године.

На ветеринаре се овај закон односи јер су им поверена одређена овлашћења - попут инспекцијског надзора.

Ветеринар Радош Раилић каже да их је повредило то што су захтеви послати у провинцију почевши од Лознице, Прњавора, Мачве и Чачка према Крушевцу.

"Ниједна ветеринарска организација из Београда, Новог Сада, Ниша и Крагујевца није добила такву тражену информацију што је очигледна намера подносиоца захтева била да ухвати неспремне људе у провинцији", истиче Раилић.

А добит се, страхују ветеринари остварује наплатом судских и адвокатских трошкова.

Мишо Коларевић, председник Ветеринарске коморе Србије наглашава да је постављено обавештење на сајт да се сви обрате Комори како би адвокатски тим организовао одбрану и њихову правну заштиту и то потпуно бесплатно.

Закон дозвољава да се 15 дана, након што подносилац не добије тражене информације решење тражи пред Прекршајним судом.

"Готово по правилу тражиоци информација, ако нису адвокати, имају адвокате и наплаћују адвокатске трошкове и онда долази до тога да ти органи морају да плате казну за нешто чиме се нису бавили у животу. То је препознато као могућа злоупотреба закона", поручује Милан Мариновић, повереник за информације од јавног значаја.

Усвајање новог закона могуће је већ на пролеће, најављује повереник.

"Не можете захтевом према Прекршајном суду без повереника, морате проћи кроз цео пут за добијање информација. Сада наш закон то допушта, можете мимо тог суда да идете ка Прекршајном суду и то би било разумљиво када би суд обезбеђивао информацију али Прекршајни суд то не ради. Само може да утврди прекршај и казни одговорно лице у том органу власти", објашњава Мариновић.

У Адвокатској комори Србије кажу да овакве ситуације могу да се спрече, пре свега, изменама закона.

Југослав Тинтор из Адвокатске коморе Београда каже да постоји двоструки систем заштите пред повереником и судом.

Према његовим речима и повереник и суд су дужни да онемогуће злоупотребу. Важно је и да грађани знају да у закону не постоји дистинкција шта је од јавног значаја, а шта није, онда и на том терену постоји могућност злоупотребе.

О овом питању повереник ће у четвртак разговарати са представницима Ветеринарске коморе Србије.

уторак, 29. април 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом