Јапански будистички монах и Индус започели мировни марш од Београда до Приштине

Инсипирисани Гандијевим учењем, Нитин Сонаване и Каншин Икеда одлучили су да на своју мапу мировних пешачких тура уврсте и Србију. Молећи за мир, индијски инжењер информатике и јапански будистички монах кренули су рано јутрос из новобеоградског парка у којем се налази споменик Махатми Гандију ка Приштини.

С поруком да је мир у свету могућ, па самим тим и између Срба и Албанаца, Каншин Икеда и Нитин Сонаване започели су још једну од својих шетњи мира. Упознали су се у Јапану у мисији од Токија до Хирошиме, а скоро четири године пешаче и молили су се за мир у више од четрдесет земаља.

Немају намеру да престану, али су због опште епидемиолошке ситуације направили паузу.

"Коронавирус ме је затекао у Јерменији, а мог пријатеља у Турској. Кад су поједине земље отвориле границе, одлучили смо да се поново састанемо у Србији и да одавде крене наша нова мисија", каже за РТС Каншин Икеда.

"Ми смо сви људска бића, није важно из које земље долазимо, каква су наша уверења, сви смо исти и требало би да поштујемо једни друге. Ако се међусобно поштујемо, искрено молимо и верујемо, мир ће доћи", поручио је уз звуке мантре, јапанског будистичког бубња јапански монах напуштајући Београд.

Тада нам, како истиче, нису потребни ни војска, па ни оружје и заједничким напорима можемо да остваримо мир.

Случајни домаћини – доказ да хуманост постоји

Пракса је показала да овај вид путовања не изискује велике трошкове.

"Кад нам је потребан одмор, идемо од врата до врата и питамо људе да ли можемо да останемо на њиховом терену, раширимо наше шаторе, ту одморимо. Кад се мало боље упознамо, они нас угосте, дозволе нам да се истуширамо и поједемо нешто. Тако да ми на нашим путовањима немамо унапред договорене домаћине, већ их спонтано упознајемо", истиче Нитин Сонаване и додаје да су их до сада случајни домаћини лепо прихватали и део пута с њима пешачили.

То је све доказ да хуманост постоји широм света.

"Наше путовање се заснива на великодушности других људи, јер ми понуде смештај, храну, некад и донирају новац за наставак нашег пута, Све што радим последњих неколико година је могуће захваљујући људима", наводи овај млади инжењер и борац против кастинске дискриминације у Индији.

Следећи поруку свог узора Махатме Гандија да је најважније пронаћи истину, каже да се до истине долази пре свега ненасиљем, а онда и путовањем, истраживањем, читањем, упознавањем природе.

Каншан и Нитин верују да им је контакт с локалном заједницом од великог значаја.

"Разне организације нас позивају, а некад имамо част да одржимо предавање у школама, јер је наша мисија да ширимо поруку мира и ненасиља млађим генерацијама", наводе у разговору за РТС.

Њихов првобитни план да се 150 година од Гандијевог рођења, односно 2. октобар 2020. обележи маршом мира од Индије од Швајцарске, због ситуације с коронавирусом, је одложен. Тренутно је извесно је да ће Сонаване и Икеда значајну годишњицу дочекати негде у Србији.

Највећи јаз између богатих и сиромашних у Америци

У мировној мисији обишли су не само Азију и Европу, него и Африку и Америку. Носе изузутне утиске са својих путовања.

"Никад не бисте помислили, али највеће гостопримство сам доживео у Судану, земљи у којој је и даље рат. С друге стране, највећи шок у Сан Франциску, кад сам у истој улици, пролазећи поред банки и међународних компанија, срео бескућнике. Никад пре тога нисам видео толику разлику између богатих и сиромашних на једном месту", каже индијски мировни активиста.

Нитин Сонаване и Каншан Икеда заједно су пешачили кроз Кенију, Замбију, Јужну Африку, Зимбабве, али и Тајланд, Кину, Египат, Никарагву, Америку. Истичу да је за ову врсту мисије потребно много воље, али пре свега физичке и психичке снаге.

уторак, 22. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом