У Саву и Дунав излије се око 60.000 олимпијских базена фекалија, колектор појас за спасавање

Да нам ваздух није најсјајнији знамо још од прошле зиме, када смо могли и да га осетимо и видимо. Овог лета су непријатан мирис који долази из река могли да осете и они који живе далеко од њих. Надлежни су тада рекли да је реч о канализацији која се излива директно у Саву и Дунав. Летос се осећало, сада може и да се види.

Слика из околине Савског насипа је више него речита, али и грађани који живе у близини имају шта да кажу. Упозоравају да има ђубрета између сплавова.

Грађани кажу и да овај проблем који их већ годинама мучи. Фекални отпад се излива директно у реке. Најгоре је током лета, а некада од непријатног мириса не могу да отворе ни прозоре.

Тада нема ни говора о шетњи поред реке а дешава се и да се фекалне воде помешају са ђубретом које се такодје баца у реке па призор и мирис буду још непријатнији. 

Корисници друштвених мрежа овај мирис описују као киселину која штипа за очи.

Константин Илијевић са Хемијског факултета каже да је у Београду највећи проблем са загађењем комуналне воде које директно, без обраде, одлазе у Саву и Дунав.    

Понекад сами грађани очисте приобаље од ђубрета. У саопштењу из ЈП "Србијаводе" су нам одговорили да је проблем то што нису предвиђена финанскијска средства за уклањање овог отпада, док "Зеленило Београд" није задужено да чисти смеће у приобаљу, већ само на шеталишту. 

Због фекалног садржаја многи суграђани су забринути какав је квалитет воде коју пијемо. Ипак, из ЈП "Водовода и канализације" су нам рекли да је вода исправна, само у зависности од количине и врсте отпада, некад треба мање, некад више времена за филтрацију. 

Проблем представља што још увек не постоје фабрике за прераду отпадних вода, као и то да трећина Београда нема уређену канализацију, а то је једино решење.

"То решење се планира већ деценијама уназад - да се изгради колектор, фабрика за прераду отпадне воде. То је решење које је примењено и у свим осталим градовима и које даје задовољавајуће резултате", рекао је Илијевић.

Београд се налази на ушћу две велике реке, а вероватно је једина европска престоница која их својима немаром уништава. Годишње се у њих излије око 60.000 олимпијских базена фекалија.

Докле год се не реши овај проблем Дунав и Сава неће бити симбол природних лепота Београда већ главне канализационе цеви.

недеља, 22. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње