Шабачка "Зорка" добија споменик - сећање на златно доба гиганта

У јеку грађевинске сезоне, у Шапцу је току реконструкција насеља Бенска бара које ће имати и нови споменик-скулптуру посвећену Хемијској индустрији "Зорка" која је уз чивију и рукомет, била један од симбола тог града.

Скулптура под називом "Фабрика", која настаје у улици Кнеза Лазара у Шапцу, дело је уметника Бранислава Николића из Београда.

Композиција у армираном бетону која представља "Зорку" у малом, за Јовицу Максимовића, који је радни век, односно две трећине живота провео у њој,  буди најлепше успомене на то безбрижније време. 

"Из те фабрике сам ишколовао децу, ја и сви остали Шапчани, тако да овај споменик у мени буди помешана осећања", истиче Максимовић, бивши радник ХИ "Зорка" Шабац.

Златно доба индустрије

"Зорка" је била гигант, једна од водећих фабрика Југоисточне Европе с производњом од преко два милиона тона, али "Зоркин" највећи капитал су били и остали радници.

Кажу да је од дохотка радника "Зорке" у златно доба те индустрије изграђено пола Шапца.

Хроника тих осам деценија стала је у албум фотографија које Јовица носталгично чува, од снимка почетка градње првог погона на Митровдан 1938. до стечаја 2015.

"Шабац је био варош са 30.000 људи и онда је сасвим нормално да је била дика и понос радити у "Зорки", имати редовну плату, могућност да се пристојно живи од зараде и да поред вашег усавршавања су деца, ако су били добри ђаци, имали могућност стипендирања од "Зорке" и загарантовано радно место", подсетио је Максимовић.

За те младе стручњаке и њихове породице подизана су и стамбена насеља у Шапцу, као што су Бенска Бара и Тркалиште.

Годишње и до пет тона крви од радника-добровољних давалаца

"Зорка" је била гигант у сваком смислу, па и када је реч о људској доброти. Имала је армију добровољних давалаца крви, па је тако, уз милионе тона хемијских производа, давала и пет тона крви годишње.

Седамдесетих година у "Зорки" су се обучавали кинески стручњаци који су технологију и организацију производње применили у својој земљи.

Фабрика која је за многе била друга кућа, осим бројних станова имала је одмаралишта, спортски колектив, биоскоп, новине, телевизију и банку, чак и школску установу-чувену "Вишу хемијску".

недеља, 24. новембар 2024.
-1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње