среда, 05.02.2020, 10:25 -> 14:07
Извор: sind-prav.org.rs
Синдикат правосуђа: Правдање трошкова превоза бесмислена обавеза
Поводом актуелне расправе у јавности о правдању путних трошкова запослених, Синдикат правосуђа Србије послао је молбу Врховном касационом суду за објављивање става о том питању.
Синдикат правосуђа сматра да је правдање трошкова превоза бесмислена обавеза, као и да мишљење Министарства финансија о правдању путних трошкова није обавезујуће и да не може бити изнад закона.
Иако је Закон о порезу на доходак измењен, он ни у једној својој одредби не прописује да запослени подноси рачун или захтев за исплату путних трошкова, истиче се у саопштењу Синдиката правосуђа.
У саопштењу се оцењује да је "присуство запосленог на послу довољно ‘оправдање‘ да се није 'телепортовао' на место рада, већ да је имао неки трошак за долазак на посао".
"Суштина тог права и јесте да послодавац исплати средства како би запослени дошао на посао. Према нашем мишљењу, списак запослених о присуству на послу је валидан документ, сматрају у Синдикату правосуђа.
Према слову закона, запослени има право на накнаду трошкова за долазак на рад и одлазак са рада а трошкови се надокнађују у висини цене месечне претплатне карте у градском, приградском, односно међуградском саобраћају.
Како се указује у саопштењу, закон не прописује обавезу запосленог да за остваривање свог законског права на трошкове превоза мора да подноси руководиоцу посебан захтев или рачун.
Синдикат правосуђа наводи да о томе говоре раније пресуде Врховног касационог суда, цитирајући једну од њих.
"Наведеним законским прописима, тужиоцу је, као државном службенику запосленом код тужене, признато право на накнаду трошкова за долазак на рад и на одлазак са рада, чији је смисао да се обезбеди присуство запосленог на раду, при чему наведено право није условљено ни подношењем захтева, нити доказивањем да је запослени стварно подносио трошкове."
"Сулудо гомилање папира у дигиталној ери"
Како се истиче, правосуђе нема простора за чување правосудне грађе, па остаје нејасно где ће се чувати рачуни за 12.000 запослених у судовима и тужилаштвима, 3.000 судија и тужилаца, као и за 4.000 хиљаде запослених у ионако претрпаним затворима.
У саопштењу се предочава да под условом да сваки запослени донесе по један рачун то ће месечно износити 19.000 рачуна или годишње 228.000 папира.
У Синдикату правосуђа сматрају да је сулудо да се у ери дигитализације прикупљају и чувају рачуни за превоз, како би се удовољило "лажној забринутости државе због евентуалних злоупотреба у исплати путних трошкова".
"Уверени смо да буџет Србије не трпи и неће трпети штету због неподношења рачуна за правдање путних трошкова запослених, али свакако трпи због привилегованих и заборавних пореских обвезника", закључује се у саопштењу.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 9
Пошаљи коментар