У Србији загађен ваздух однесе 3.600 живота годишње

Од последица загађења ваздуха, у Србији годишње умре 3.600 особа, рекао је за РТС шеф канцеларије Светске здравствене организације за Србију Маријан Ивануша. У свету због загађења годишње умре око седам милиона људи, од чега је пола милиона у Европи.

Протекли викенд у Србији је обележило повећано загађење ваздуха, нарочито у Београду, Новом Саду, Суботици, Косјерићу, Нишу, Ваљеву.

Стручњаци кажу да није повећана емисија загађујућих честица, већ су атмосферске прилике допринеле да аеро-загађење буде високо.

Данас је ситуација нешто боља, али нпр. мерне станице Стари град и Мостар и даље показују да је ваздух веома загађен.

Шеф канцеларије светске банке за Србију Маријан Ивануша, гостујући у Дневнику РТС-а, рекао је да загађен ваздух може да утиче на кардиоваскуларне и плућне болести, али да све зависи од тога колико је дуго ваздух загађен и колико дуго је неко изложен загађењу. 

Према подацима и анализама СЗО, у свету умре седам милиона људи годишње од загађености ваздуха, од чега је у Европи пола милиона људи. Процењује се да у Србији годишње умре 3.600 особа због честица од 2,5 микрона.

Када је реч о мерама против загађења, Ивануша је прво истакао редовна мерења да би грађани и власти знали када је ваздух загађен и да би могли да се понашају у складу с тиме.

Навео је да је у тим случајевима најбоље остати у стану, а они који морају да изађу напоље требало би да буду што мање активни.

Утицај маски занемарљив 

Поручио је да маске не помажу иако се оне могу често видети у неким азијским земљама.

"Њихов утицај је занемарљив, битно је да смо што мање изложени загађеном ваздуху", навео је Ивануша.

Највећи узрочници загађења су ложење ватре и саобраћај, али битни фактори су климатски и географски услови.

Ивануша објашњава да су мере против загађења релативно скупе и да се њихови ефекти не могу очекивати преко ноћи.

"Заједнице годинама раде на побољшању квалитета ваздуха, видим и у Србији напредак", рекао је Маријан Ивануша.

Напоменуо је да би чешће требало користити гас уместо дрва за грејање, а посебну пажњу би требало обратити на саобраћај јер стари аутомобили више загађују.

Ипак, како је рекао Ивануша, пушење је много штетније по здравље од загађеног ваздуха, а људи се не буне толико због пушења колико због ваздуха.

Број коментара 11

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 18. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње