Срби највише троше на храну, Европљани на рачуне – да ли је разлог само у парама

Домаћинства су прошле године у Србији просечно трошила 64.500 динара. Највише новца иде на храну. Ситуација у ЕУ је другачија – домаћинства највећи део буџета троше на режије. Због чега је то тако и да ли се са степеном богатства једне земље то мења?

Становници сиромашних земаља издвајају више новца из кућног буџета за храну него они из богатих држава. У Србији се поједе и попије трећина свега што се заради, по чему је Србија међу рекордерима у Европи.

На храну су од Срба мање трошили само становници Бугарске, Турске и Македоније.

У ЕУ се на храну у просеку у прошлој години трошио 1.861 еврo по становнику, а у Србији 926 евра.

Жарко Малиновић из Привредне коморе Србије објасио је, гостујући у Јутарњем програму, да поред разлика у платежној моћи, постоје и културолошке разлике, односно другачије потрошачке навике.

У ЕУ се три пута више троши на ресторане и хотеле, каже Малиновић и наводи пример Италије, где се просеку један или ниједан оброк припрема у кући, а два у ресторанима.

У Србији се троши готово исто на алкохолна пића и дуван као и у ЕУ, а Малиновић указује на чињеницу да у Србији више пића конзумирају код куће него по кафанама, наводећи пример слава и других културолошких разлика.

Што се тиче слободног времена, грађани ЕУ троше три пута више за културу и рекреацију, што не значи да грађани Србије према томе немају квалитетан однос – чак се може рећи супротно, сматра Малиновић.

Суштина је, објашњава, да су цене у областима културе и рекреације знатно ниже него у ЕУ.

Млади у Европи више изнајмљују станове

У земљама Европске уније највећи проценат новца одлази на становање и рачуне, 24 одсто.

Малиновић каже да у Србији, као и у неким земљама ЕУ, млади касно заснивају домаћинство, док се на пример у скандинавским земљама осамостаљују одмах после пунолетства.

Такође, како додаје, млади у Србији желе да што пре стекну некретнину, док је у ЕУ филозофија промењена и млади се све више опредељују за ренту.

Зато су трошкови изнајмљивања већи и доминирају у укупним трошковима, истиче Малиновић.

Упитан да ли ће се структура трошкова мењати са повећавањем плата, Малиновић сматра ће се више издвајати за слободно време, а мењаће се и потрошачке навике, као на пример чешће конзумирање оброка ван куће.

Указује на пример бројних "експрес ресторана" који се појавили у Београду последњих година.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 22. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње