Споменик захвалности Француској – симбол заједништва и страдања два народа

Баш као и данас, још од раног јутра тог 11. новембра 1930. године Београд је добио празнични изглед. Куће у главним улицама биле су окићене цвећем и француским и југословенским заставама. Државне институције и продавнице нису радиле, а десетине хиљада Београђана и гостију окупило се на откривању Споменика захвалности Француској.

На идеју су шест година раније дошли чланови тадашњих удружења пријатеља Француске и ђаци и студенти француских школа. Посао је поверен Ивану Мештровићу. Фигура тешка пет тона изливена је из 14 делова, а само тај процес трајао је три и по месеца. 

"Споменик представља једну француску женску фигуру – Маријану, или Јованку Орлеанку, како се у оно доба говорило – која у једном херојском покрету жели да покаже да штити новонасталу Краљевину Срба, Хрвата и Словенаца, односно Краљевину Југославију", објашњава др Станислав Сретеновић, историчар са Института за савремену историју.

Овај споменик симбол међусобног поштовања, заједништва и великог страдања два народа у Првом светском рату опстао је и током Другог светског рата.

"Затим су нове комунистичке власти желеле да се дочепају француско-српског сећања, које је код Срба било развијано, и да га употребе за своје дневнополитичке циљеве представљања њихове идеологије и те нове Југославије на међународном и унутрашњем плану", додаје Сретеновић.

Аманет из 1930. поштован је све до НАТО агресије на СР Југославију, у којој је учествовала и Француска.

"Тада су одређени грађани изражавали своје негодовање тако што су споменик прекрили црним велом. После политичких промена 2000. године, овај споменик поново добија на значају", наводи Сретеновић.

После неколико покушаја рестаурације 2011. године, одлучено је да постамент висок седам метара мора у потпуности да буде замењен. Радило се од марта до августа 2018. године, а само скидање скулптуре било је прави грађевински подухват.

"На самом градилишту формирана је платформа са клизном дизалицом и на том месту је све време рађена конзервација и рестаурација саме скулптуре. Тако да смо морали да је на такав начин скинемо, пре тога ослободимо од бетона и да је потом на том инпровизованом простору градилишта састављамо и да правимо сасвим нови начин причвршћивања", објашњава Зоран Туцић, архитекта конзерватор у Заводу за заштиту споменика.

У унутрашњост споменика угађене су и специјалне инсталације.

"У самом постаменту су изведене и додатне инсталације јер смо били у могућности да их уградимо, тако да ће скулптура бити и проветравана и скупљаће и цурећу бронзу из унутрашњости", објашњава Туцић.

И не само због рестаурације, стручњаци сматрају да посетом француског председника овај споменик поново оживљава.

"Овај долазак председника Макрона и долазак до споменика ако га буде, мислим да је изузетно важан симболички гест, јер Француску и Србију поново везује, јер Француску и Србију у једном другом контексту повезује, у контексту помирења, у контексту европских интеграција и у контексту просперитета Србије заједно са Француском, која је један од стубова ЕУ", оцењује Сретеновић.

Иначе, оригинали рељефа са постамента на којима су симболично приказани српски и француских стрелаци и ђаци са Сорбоне, натписи Француској и "волимо је као што је и она нас волела" предати су Музеју Града Београда на чување.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом