недеља, 09.06.2019, 19:30 -> 19:53
Извор: РТС
Аутор: Драгослав Гогић
Крађа прошлости на КиМ, какву цркву чува Ново Брдо
Православну цркву Светог Николе у Новом Брду, привремене приштинске власти желе да претворе у тробродну базилику. На друштвеним мрежама објавили су да немачка влада финансира тај пројекат важан за косовску историју и културу. У Новом Брду српском народу се не краде само будућност. И прошлост је оно што им се одузима.
Део конзерваторских радова већ је изведен са циљем да се православна светиња претвори у католички храм, иако испод зидина Доњег града постаје остаци праве базилике Свете Марије, познатије као Сашка црква.
Археолог Милан Поповић каже да то није била тробродна базилика, као што Албанци мисле да сада направе на том месту, већ је била крстообразна, првобитно црква са моравском пластиком.
"Имају и делови ћириличних текстова и сви археолошки налази показују да је у питању православни храм", каже Поповић.
"У средњем веку се зна да је Ново Брдо један од познатих градова. Када се у Новом Брду јело са златном кашиком у Лондону се није знало да је овде било око 40.000 становника", каже Света Ивановић, председник општине Ново Брдо.
Црква Светог Николе била је средиште Новобрдске митрополије, а турски извори помињу српске деспоте као градитеље овог храма и тврђаве.
"Морамо инсистирати на томе да је ово наше. Морамо сваког тренутка доказивати да је ово наше. Истина, морамо се обраћати највишим светским институцијама. Морамо подржати живот око Новог Брда", каже писац Живојин Ракочевић.
"Овде су живели сви људи, и Албанци и Срби и Турци и Немци Саси, јер овде је била трговина, радио је рудник", каже Фајик Новобрдаљи, мешатанин Новог Брда.
Општина Ново Брдо је српска енклава, где од 10.000 становника живи око 6.500 Срба. Тврђава и црква Светог Николе сведоче о времену када је Ново Брдо са рудником злата и сребра, било урбани центар српске средњевековне Србије.
Православна црква Светог Николе саграђена је око 1369. године а свој процват Ново Брдо доживело је у 15. веку. У то време, ово место било је пет пута веће од Лондона.
У њему је кован први српски новац и донет Закон о рудницима, други такав документ у Европи. Приштинске власти, сада, цркву Светог Николе и тврђаву Ново Брдо представљају као део своје баштине.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 9
Пошаљи коментар