субота, 08.06.2019, 07:48 -> 09:49
Извор: РТС
Аутор: Миле Новаковић
Звук звона као сирена за узбуну
Србији има нешто више од 1300 сирена за узбуњивање грађана. Активира их Сектор за ванредне ситуације, а одржава локална самоуправа. Због дупле надлежности и мањка пара није реткост да сирене не раде или да их нема тамо где треба. Тада се опасност оглашава на друге начине,на пример црквеним звонима, као недавно у селу Пајсијевић. Да би се побољшало стање у овој области неопходна је и нова Уредба, јер тренутно важи она из 1994.
Да би знали од које опасности су угрожени, грађани морају да препознају знаке за узбуњивање. Табли које су биле подсетник за то одавно нема на јавним местима.
Миленко Дуловић председник скупштине станара у згради у Зрењанину, наводи да он и његове колеге нису добили упутства о обавези постављања табли.
"Сећам се како табле изгледа. То је сликовито и текстуално и сликом су били обележени ти знакови узбуњивања. Тако да је људима било сасвим јасно ко год је погледао ту таблу могао је да зна који је знак за коју опасност", каже Дуловић.
У Панчеву добро знају како изгледа знак за хемијску опасност, у Ужицу се двадесетак сирена активира из једног центра.
У Зрењанину такође могу једним притиском на дугме активирати све сирене у граду, које су кажу, исправне.
Процена је Штабова за ванредне ситуације када ће се сирене употребити. У случају поплава например, времена за евакуацију има нешто више у равничарским областима, у односу на бујичне водотоке у брдима.
"У брдскопланинском пределу имате велики број бујичних водотокова, и имате најаву велике количине падавина, онда можете употребити сирене за неки део територије за који мислите да ће бити поплављен и тај систем функционише на тај начин да грађане узбуњујете и тиме их припремате за евакуацију", истиче Драгош Радовановић из Одељења за ванредне ситуације Крагујевац.
Ако из неког разлога не ради стационарна сирена за узбуњивање или њена звучност не покрива сву територију, планом се предвиде други начини узбуњивања: мобилном сиреном, црквеним звонима или слањем јединице која лично обавештава грађане.
Село Бело Блато се налази испод нивоа реке Тисе и увек када су високи водостаји угрожено је од поплава. Тешко је било 2006. Године када је најављена била и евакуација мештана. Тада су они добили ово обавештење у коме је писало да ће се огласити евакуација или сиренама за узбуњивање или црквеним звонима у селу.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар