Анкета за српску дијаспору

Попуњавањем анкете у наредне две недеље, грађани Србије који живе у иностранству моћи ће да се укључе у истраживање о миграцијама и запошљавању младих у иностранству. Резултати би могли да буду значајни и за спречавање одлива младих из Србије.

Грађани Србије који живе у иностранству моћи ће у наредне две недеље да се укључе у истраживање о миграцијама и запошљавању младих у иностранству.

Заинтерсовани ће моћи да попуне анкету на сајту Републичког завода за статистику, на адреси www.stat.gov.rs, који истраживање спроводи у сарадњи с Међународном организацијом рада, Међународном организацијом за миграције и Владом Србије.

Резултати истраживања биће коришћени за развој Националне стратегије и плана за запошљавање и миграције.

Прво истраживање о запошљавању и миграцијама српске дијаспоре неће дати прецизне податке с обзиром на то да је у форми анонимне интернет анкете.

Анкету могу да помогну сви Срби који живе ван Србије, са држављанством или без њега.

Директор Републичког завода за статистику Драган Вукмировић рекао је да је то комбинована метода која би требало да омогући један индикативан резултат, не резултат који је потпуно репрезентативан.

 Спречити одлив младих из Србије

"Основни разлог је то што немамо добар оквир истраживања, до сада нису постојале базе података које се односе на наше грађане који живе у иностранству и ово представља први корак и основу за сва будућа истраживања", рекао је Вукмировић.

У истраживање су укључене међународне организације које се баве запошљавањем и миграцијама као и европски статистички заводи.

Укрштени резултати по земљама, областима рада, запослености или незапослености могли би да буду значајни и за спречавање одлива младих из Србије, сматрају у министрству дијаспоре.

Помоћник министра дијаспоре Ђорђо Прстојевић истакао је да Влада и Министарство чине напоре да се један број људи врати.

"Бројни пројекти се раде на том плану и мислим да ће и ови подаци бити веома битни за тај показатељ колико људи жели да се врати у Србију. Самим тим, ако држава Србија буде економски јака, имаћемо и боље услове да тај њихов повратак учинимо што пре", каже Прстојевић.

Иако прецизних података нема, до сада се претпостављало да око 3,5 милиона Срба живи ван граница Србије.

Изузевши бивше југословенске републике, Срби традиционално одлазе у САД, Немачку, Аустрију и Канаду где их је и највише.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 15. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње