петак, 05.04.2019, 12:03 -> 17:25
Извор: РТС, Фонет
Реаговања на пресуду за убиство Ћурувије
Удружење новинара Србије, Независно удружење новинара Србије и Фондација "Славко Ћурувија" поздравили су пресуду којом су оптужени за убиство Славка Ћурувије Радомир Марковић и Милан Радоњић осуђени на по 30, а Ратко Ромић и Мирослав Курак на по двадесет година затвора. Стижу реаговања и међународних организација.
УНС тражи да државни органи пронађу и казне непосредног извршиоца убиства новинара и власника Дневног телеграфа и Европљанина.
УНС очекује да Апелациони суд потврди првостепену пресуду коју је донело Судско веће у саставу Снежана Јовановић, Драган Милошевић и Владимир Месаровић и тражи да државни органи што пре приведу правди Мирослава Курака, којем је суђено у одсуству и налази се у бекству.
УНС истиче да је данашње изрицање пресуде значајан чин који треба да значи почетак краја некажњивости злочина над новинарима у Србији и важан дан за српско новинарство и правосуђе.
НУНС је такође изразио незадовољство што нису откривени ни непосредни извршилац убиства, ни његови кључни налогодавци чиме би правда била коначно задовољена.
НУНС је поновио захтев да се до краја расветле и процесуирају и убиства новинара Радиславе Даде Вујасиновић и Милана Пантића, као и други злочини према новинарима.
"Важна порука за питање некажњивости убиства новинара"
Председник Комисије за истраживање убиства новинара Веран Матић оценио је да је пресуда оптуженима за убиство Славка Ћурувије важна порука за питање некажњивости убистава новинара.
"Као професија треба да будемо задовољни оним што се данас догодило. Пред нама је наравно дуг пут до правоснажне пресуде и ја се надам да ће она бити потврђена", рекао је Матић испред Специјалног суда након изрицања првостепене пресуде.
Напоменуо је и да је веома важно што први пут после 20 година обележевање годишњице убиства Ћуривије неће поново обележити позиви на истрагу и судску одлуку...
"Мислим да је ово добра порука и за нас новинаре и све оне који желе да на физички начин елиминишу слободу мишљења и говора, да прете новинарима и да се насилно понашају према њима", рекао је Матић.
Фондација "Славко Ћурувија" истиче да је суд пропустио да изрекне максималне затворске казне, али да, ипак, сматра да је од пресудне важности став Судског већа да су оптужени криви за брутално убиство Ћурувије 1999. године.
"Овакав став помаже друштву да се обрачуна са политички мотивисаним злочинима и суочи са поражавајућим наслеђем режима Слободана Милошевића. Пресуда јасно и недвосмислено потврђује да је убиство Славка Ћурувије организовала држава преко инструментализованог Ресора државне безбедности", наводи се у саопштењу Фондације.
Позив да се расветле убиства и других новинара
Представник ОЕБС за слободу медија Арлем Дезир поздравио је данашњу пресуду и позвао српске власти да расветле убиства и других новинара.
"Поздрављам одлуку суда на првој инстанци против оних који су починили овај гнусни злочин пре 20 година. Славко Ћурувија је био храбар новинар који се није плашио да пише о осетљивим темама у веома турбулетним временима у Србији. Платио је највишу цену за свој новинарски рад и зато је од велике важности што је правда задовољена. Ова дуго очекивана пресуда је значајна и јер показује да не може бити некажњивости чак ни за злочине почињене пре 20 година", навео је Дезир у саопштењу.
Он је указао да је његова канцеларија годинама пажљиво пратила овај случај истичући да је некажњивост за злочине над новинарима неприхватљива те да представља други злочин над њима.
"Ова одлука треба да се искористи као позитиван моментум и ја позивам српске власти да коначно расветле друга убиства познатих новинара, укључујући Даду Вујасиновић 1994. и Милана Пантића 2001. године", рекао је Дезир.
РСФ: Пресуда историјска
Међународна организација Репортери без граница (РСФ) поздравила је казне од 20 до 30 година затвора четворици оптужених за убиство српског новинара Славка Ћурувије у Београду 1999. године као "историјске" и позвала власти да наставе истрагу како би се идентификовао и казнио налогодавац.
У саопштењу РСФ истиче се да је ово први пут у новијој историји Србије да је неко осуђен за убиство новинара.
Како се додаје, требало је 20 година, укључујући и четири године судског поступка, да се осуде починиоци убиства Ћурувије - четворица бивших службеника државне безбедности - у Специјалном суду за организовани криминал.
"Поздрављамо ову веома симболичну пресуду која сведочи о снажној посвећености српских власти да поштују владавину права и борбу против некажњивости", рекла је Паулин Адес-Мевел, директорка канцеларије РСФ за Балкан и ЕУ.
Поред тога, додаје она, правосудни систем мора да настави напоре како би се осудили сви умешани у убиство Славка Ћурувије, укључујући особу која је издала наређење.
Светске агенције известиле су о пресуди оптуженима за убиство новинара Славка Ћурувије, истичући посебно њен значај.
АП оцењује да одлука суда "показује начин на који се Србија бори против криминала из доба бившег председника Слободана Милошевића". Агенције Ројтерс и АП напомињу да суд није прецизирао ко је наредио напад на новинара.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар