понедељак, 07.12.2009, 07:30 -> 07:55
Филигрански накит из Лесковца
Иако у Лесковцу живи тек четири месеца, за рад Иване Станковић већ су чули сви њени суграђани. Сваки примерак филигранског накита који прави, осим занатске прецизности и префињености одликује оригиналан уметнички приступ.
Ивана Станковић, донедавно Стојановски, доселила се у Лесковац пре четири месеца и донела драгоцен поклон свом новом граду - филигрански занат. Најбољим мајсторима тог заната сматрају се Албанци католици, а израда филигранског накита најдужу традицију на овим просторима има у Призрену и Македонији, посебно око Охрида.
Сада се тим градовима придружује и Лесковац. Јер о раду Иване Станковић већ се прича.
У Народној библиотеци у Лесковцу недавно је приређена изложба њеног накита. Филигранске огрлице, наруквице, минђуше, прстење изгледали су као експонати у музеју ретких старина.
Ивана још нема радионицу али је, каже, за почетак довољна воља. И наравно знање, потом материјал, пре свега сребрна жица и полудраго камење. За сада њене рукотворине настају у спаваћој соби.
"Ово је занат који мора добро да се савлада. Ја сам га изучавала три године, у јединој фабрици у којој се овакав накит ради у Скопљу. Нисам тамо случајно отишла, јер сам желела да после завршене Ликовне академије у Скопљу упишем постдипломске студије у Италији, на одсеку за дизајн накита. То се без вишегодишње праксе једноставно не може", прича Ивана.
Љубав и уметност на првом месту
У соби на радном столу пинцете, калупи, клешта, бренер. Њено стварање ипак није пуки занатски посао, јер она ради накит који претходно сама дизајнира. А то умеће усавршила је на Ликовној академији.
"Овај процес израде није једноставан, јер су за најједноставнији привезак потребна бар два дана. Рецимо ове детаље на венчаници који покривају попрсје и леђа радила сам два месеца", објашњава Ивана. У македонским модним часописима налазе се фотографије накита и украса које је дизајнирала за модну креаторку Антонију Ристовску.
За Иванин долазак у Лесковац заслужно је Власинско језеро и ликовна колонија на којој је упознала свог супруга Југослава, такође академског сликара.
"Ја за ово што Ивана ради имам пуно разумевања, не мешам се много јер је она уметник којем би свака моја сугестија била сувишна", са много љубави објашњава своју улогу у Иванином послу њен супруг Југослав Станковић.
Породични дом за сада им је изнајмљени стан у насељу Дубочица. Када се у спаваћу собу ускоро унесе креветац, Иванин радни простор биће измештен. За филигранску радњу још нема услова, јер потомство и завршетак магистарских студија имају приоритет.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 8
Пошаљи коментар