Споразум о школовању младих у Француској

Србија и Француска потписале споразум којим ће младима из Србије бити омогућено студирање и запослење у Француској. Споразум симболизује укорењивање Србије у окриље ЕУ, изјавио француски министар Бесон.

Потпредседник Владе Србије задужен за европске интеграције Божидар Ђелић и француски министар имиграције, интеграције, националног идентитета и солидарног развоја Ерик Бесон потписали су у Београду Споразум о мобилности младих.

"Француска је прва земља која је, два дана после одлуке о визној либерализацији за грађане Србије, направила корак даље, што показује да француско - српско пријатељство није само именица, већ стварност", оценио је Ђелић на конференцији за новинаре на Грађевинском факултету, где је споразум потписан.

Бесон је истакао да споразум симболизује одличне односе Србије и Француске, које обе земље желе да промовишу и развијају, као и "укорењивање саме Србије у окриље Европске уније".

"Јасно је да је будућност Србије европска, то је оно што ви желите и што Француска жели за Србију", рекао је Бесон, који је у понедељак у Бриселу у име Француске гласао за визну либерализацију за грађане Србије,

Двојица државника су објаснила да ће данас потписани споразум, који допуњавају споразуми с више француских универзитета и високих школа, омогућити да млади људи из Србије студирају, стажирају, а када дипломирају, у рангу мастера, и да раде у Француској, у трајању до 12 месеци.

Запослење за 500 младих стручњака

Француска се, у оквиру тог споразума, обавезала да за његову реализацију обезбеди 650.000 евра у наредне три године, рекао је Бесон, а Ђелић је додао да је документом омогућено да 500 младих стручњака из Србије нађе запослење у Француској, без обзира на ситуацију на тржишту рада у тој земљи.

Ђелић је, такође, подсетио да је, у периоду између два светска рата, 30.000 студената из Србије студирало у Француској.

"Ти студенти су касније постали директори, новинари, професори, политичари и они су били база лепог периода пријатељства између Француске и Србије. Потписујући овај споразум, свесни смо да смо поново направили корак ка успостављању таквих веза између наших двеју земаља", закључио је Ђелић.

Додао је да образовање у Француској, какво је и он имао, младима пружа прилику да се упознају са условима тржишта рада у свету и навео пример Ане Маричић, која се школовала као стипендиста владе Француске, а сада ради у министарству правде и помаже Србији у процесима правне хармонизације са прописима ЕУ.

Потпредседник Владе изразио је наду да ће после потписивања споразума са Француском и друге земље ЕУ начинити сличне кораке.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 16. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње