понедељак, 23.11.2009, 07:00 -> 16:26
štampajОтворена војна база "Југ"
Војна база "Југ" биће кључни фактор стабилности у овом делу Србије, али и развојни потенцијал, поручили председник Борис Тадић и министар Драган Шутановац отварајући базу код Бујановца. На територији Србије никада неће бити туђих војних база, рекао Тадић.
Председник Србије Борис Тадић и министар одбране Драган Шутановац отворили су војну базу "Југ" код Бујановца, истакавши да ће она бити кључни фактор стабилности у том делу Србије, али и развојни потенцијал, будући да ће у њој посао наћи хиљаду професионалних припадника војске.
Председник Тадић је, отварајући базу, истакао да је постојање војне базе у општини Бујановац кључна гаранција сигурности и мира у том делу Србије.
"Сви они који желе мир, стабилност, добре међунационалне односе и регионалну стабилност треба данас да буду задовољни отварањем базе Југ", рекао је Тадић.
Председник Србије истакао је да отварањем базе "Југ" неће бити задовољни само они који не желе стабилност и мир и желе да југ Србије буде кријумчарски коридор и територија са које ће се ширити организовани криминал.
Војска, према његовим речима, није само гарант суверенитета и територијалног интегритета, већ и један од кључних елеменета државе у борби против организованог криминала и тероризма.
"Очекујем и да ће база 'Југ' бити један од кључних доприноса припреми наше војске за учешће у мировним операцијама, јер је међународна одговорност Србије предуслов њеног кредибилтета у свету", рекао је Тадић и поручио да два стратешка интереса Србије остају чланство у ЕУ и очување територијалног интегрита на Косову и Метохији.
Према његовим речима, отварање базе "Југ" је значајно и за економски развој југа Србије и допринеће, заједно са довршетком Коридора 10, регионалном развоју тог дела Србије.
Тадић је изразио задовоство квалитетом изграђених објеката, као и самом базом, поручивши да то треба да постане стандард "када будемо градили друге војне базе".
Према његовим речима, Србија не може да замисли своју будућност без добро опремљене и увежбане војске, која подиже међународни кредибилитет државе, супротставља се организованом криминалу и обезбеђује мир и стабилност и развој за све грађане.
Шутановац: Најзначајнији објекат
Министар одбране Шутановац подсетио је да је база "Југ" најзначајнији и највећи инфраструктурни објекат који је у протеклих неколико деценија изградило Министарство одбране и прецизирао да је у њену изградњу уложено више од милијарду и седамсто милиона динара.
Шутановац је најавио могућност проширења базе на додатних 60 хектара, како би она постала и центар за обуку учесника мировних операција.
"Жеља нам је да ова база постане модел за изградњу база у Србији", рекао је Шутановац.
Истакавши значај цивилно-војне сарадње и допринос базе економском развоју региона, Шутановац је објаснио да ће, осим што ће тај војни објекат бити место где ће се запошљавати локално становништво, цивилима бити доступни и њени медицински капацитети.
И председник Борис Тадић навео је да ће у бази "Југ" сви људи моћи да се лече, а да ће Војска, и кроз инжењеријске радове на путевима, доприносити квалитету животног стандарда свих грађана.
Тадић је подсетио да на југу Србије живе Срби, Албанци, Бугари и Роми, истичући да ће све нације у Војсци имати квалитетан ослонац за мир и стабилност.
Борис Тадић је поручио да ће Влада Србије у наредном периоду имати задатак да све дилеме у вези са изградњом инфраструктуре - војне, транспортне, саобраћајне и енергетске - буду разрешене и да Србија прионе градњи.
Церемонији отварања базе присуствовали су и премијер Србије Мирко Цветковић, војни врх Србије, представници локалне власти и чланови дипломатског и војно-дипломатског кора, а догађај је пратило око 70 акредитованих новинара.
Одлуку о изградњи донела Влада СРЈ
О потреби изградње базе на југу Србије почело је да се расправља крајем 2001. године, по окончању сукоба са илегалном Ослободилачком војском Прешева, Бујановца и Медвеђе, а посебно од априла 2002. године, када је Војска Србије напустила касарну у Бујановцу.
Одлуку о изградњи базе донела је Савезна влада тадашње СРЈ у јануару 2003. године, и првобитно је било замишљено да базу користе снаге војске и МУП-а Србије. Полиција је, у међувремену, одустала од инвестирања у изградњу базе.
На почетку је издвојено 200 милиона динара, радови су почели у априлу 2003. године и тадашњи министар одбране Борис Тадић и начелник генералштаба Бранко Крга најавили су усељење војске и жандармерије до краја 2003. године.
Међутим, како је пренео лист "Одбрана" у тексту "Српски Бондстил", радови су стали крајем 2003. године, јер је недостајало 520 милиона динара за завршетак.
Крајем 2007. године донета је одлука да се из Националног инвестиционог плана издвоји 800 милиона динара за завршетак радова. Било је планирано да радови почну у марту 2008. године и да база буде завршена до краја те године.
Пре тачно годину дана, Министарство одбране саопштило је да из "објективних и субјективних разлога" рок неће бити постигнут.
Због субјективних разлога покренута је процедура за смењивање начелника војно - грађевинског центра Ниш, који је водио инвеститорске послове, док су као објективни разлози означена "кашњења у плаћању доспелих обавеза".
Командант Копнене војске Војске Србије Љубиша Диковић, у интервјуу агенцији Бета почетком новембра, навео је да је реч о највећој и најмодернијој војној бази у региону, са условима за војнике и старешине "у рангу услова које имају најсавременије армије света".