уторак, 17.11.2009, 07:30 -> 07:40
Вечна кућа патријарха Павла
Према сопственој жељи патријарх Павле биће сахрањен у манастиру Раковица поред цркве светих архангела Михала и Гаврила.
Патријарх Павле изразио је жељу да буде сахрањен у манастиру Раковица поред цркве светих архангела Михаила и Гаврила.
Игуманија, мати Јевгенија повукла се у изолацију, међутим, ипак је изашла у сусрет медијима и одговорила на питања кратким писаним одговорима, у којима истиче да је патријарг Павле био прави духовни вођа и изузетна личност.
Сестринство није знало време сахране, али кажу да о томе брине Црквени одбор.
За последњу вољу патријархову, да своју вечну кућу пронађе у оквиру манастира у Раковици сестринство зна већ 10 година.
Игуманија манастира је рекла да се за разлоге личне воље патријарха није питало, али се претпоставља да је разлог његовог избора чињеница да у порти тог манастира лежи патријарх Димитрије први патријарх обновљене Српске православне цркве.
Последњи пут патријарх Павле је присуствовао храмовној слави, сабору светог Архангела Михаила пре три године, непосредно пред одлазак на болничко лечење.
Кажу да је волио манастир у Раковици како због особеног мира, тако и због напора сестринства да манастир учине духовним светилиштем.
У манастир живи десет монахиња и искушеница.
Историјат манастира Раковица
Сматра се да је првобитни манастир Раковица подигнут у 14 веку на Авали, а први писани подаци о њему датирају из 1502 године.
Према народном предању ктитори манастира су били краљеви Милутин и Драгутин.
Према повељи из 1701. ктитор је био Радул И Црни, зет кнеза Лазара Хребељановића.
Манастир је крајем 16. века премештен на садашње место са првобитне локације изнад села Раковице. Неповољан положај манастира (поред насеља, у близини важне саобраћајнице) учинио га је лаком метом за турска пљачкања, тако да је пресељен на скровитије место, дубље у шуму.
Манастир је током свог бурног постојања претрпео неколико великих разарања да би га Кнез Милош коначно обновио одмах после Другог српског устанка.
Кнез Милош Обреновић саградио је конак 1822 године а његов син кнез Михајло Обреновић је 1862 године наставио обнову манастира.
О манастиру је још бринула и књегиња Љубица као и Томанија Обреновић супруга Јеврема Обреновића, Милошевог брата.
Манастирски живописи сачувани су у фрагментима.
У част Милошеве жене Љубице, која је бринула о манастиру, један мањи конак понео је њено име.
У манастиру су сахрањени Милошев син Тодор, Милошев брат господар Јеврем Обреновић и његова супруга Томанија, велики добротвор манастира, њена два сина, седам ћерки и два унука .
У порти се налази и гробница намесника Миливоја Блазнаваца и његове жене Катарине, Јевремове унуке, као и гроб великог јунака Првог српског устанка Васе Чарапића.
У манастиру Раковица сахрањен 1930. године и патријарх српски Димитрије.
Преко пута манастира налази се капела и извор Свете Петке.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар