понедељак, 16.11.2009, 07:30 -> 21:10
Почаст патријарху Павлу
Патријарх Павле биће сахрањен у четвртак, 19. новембра у 13 часова на гробљу манастира Раковица. Велики број грађана и даље одаје пошту патријарху, чији су посмртни остаци у отвореном одру изложени у Саборној цркви у Београду.
Испред Саборне цркве у Београду, у којој је изложено тело упокојеног патријарха Павла, грађани чекају како би одали последњу пошту поглавару Српске православне цркве.
Београђани стрпљиво и у миру чекају у реду испред Саборне цркве, а у дворишту храма окупљени пале свеће за покој душе поглавара Српске православне цркве.
Колона са поштоваоцима покојног патријарха се протеже од улаза у Саборну цркву улицом Краља Петра до Граничке улице.
На улазу у Саборну цркву, у којој црквени великодостојници служе молитву пред отвореним ковчегом са телом патријарха, су две књиге жалости у које се грађани уписују.
У знак жалости за упокојеним патријархом, све до сахране, у свим храмовима Српске православне цркве биће служен помен, а црквена звона ће се оглашавати на сваки сат.
Патријарх Павле, по сопственој жељи, биће сахрањен у манастиру Раковица у четвртак, 19. новембра.
У име одбора за сахрану, који је формиран на седници Синода, владика бачки Иринеј Буловић је саопштио да ће сахрана патријарха Павла бити одржана у четвртак око 13 часова на гробљу у манастиру Раковица. Врата Саборне цркве биће отворена до дана сахране.
Света архијерејска литургија почеће у 7.30 часова у Саборној цркви после чега ће почасна пратња кренути ка храму Светог Саве, где у 11 сати почиње опело.
Владика Иринеј је замолио да вернике да не доносе венце будући да је и патријарх Павле био против тога, већ дају прилог за изградњу Храма.
Српско народно веће у Хрватској саопштило је да ће у среду у 11 сати одржати комеморативни скуп у Кућанцима, родном месту патријарха Павла.
Поводом смрти његове светости патријарха српског Павла Влада Србије је прогласила тродневну жалост у Србији, а дани жалости су 16, 17. и 18. новембар.
Државним заставама спуштеним на пола копља, минутом ћутања и прилагођеним медијским програмима поводом тродневне жалости, биће одата пошта преминулом патријарху Павлу. Установе културе и организатори уметничких и забавних програма променили су и прилагодили репертоаре током тродневне жалости због смрти патријарха Павла.
Медведев: Хришћански смирен и непоколебљиво чврст
Председник Србије Борис Тадић рекао је да је упокојење српског патријарха Павла изузетно тежак губитак за српски народ, државу и Српску православну цркву и да је ово тренутак када нам је више него икад потребно јединство. Последњу почаст патријарху одали су и премијер Мирко Цветковић и чланови Владе Србије.
Руски председник Дмитриј Медведев упутио је изразе саучешћа поводом смрти патријарха српског Павла, председнику Борису Тадићу и митрополиту црногорско-приморском Амфилохију наводећи да је "његов подвиг био пример благородног и самопожртвованог служења цркви и отаџбини и бриге за потребе и интересе свога народа".
"Период боравка патријарха Павле на пећком трону подударио се са најтежим искушењима која су његовим сународницима пала у део. Они су у Српској православној цркви налазили и налазе моралну подршку, црпу душевну снагу, толико неопходну за креативан развој друштва и јачање државности", наводи се, између осталог, у телеграму саучешћа.
"Хришћански смирен и непоколебљиво чврст у својим уверењима - Његова светост ће бити запамћен у православном свету", навео је Медведев.
"У овим тужним тренуцима, француска амбасада изражава своје најдубље саучешће Српској православној цркви и упућује изразе пријатељства и солидарности српском народу. Нека Његова светост почива у миру", саопштено је из француске амбасаде у Србији.
Македонски председник Ђорђи Иванов упутио је саучешће председнику Борису Тадићу, поводом смрти патријарха Павла. "Вест о смрти патријарха Павла примио сам са дубоком тугом. Искрено жалим због великиог губитка за Вас, вашу земљу и пријатељски српски народ", навео је македонски председник.
Македонска православна црква ће послати делегацију на сахрану патријарха Павла, најављено је у Скопљу.
"Смрт патријарха Павла губитак је за цели православни свет и за све људе добре воље. Ова вест растужила је и грађане Црне Горе, који су дубоко уважавали његов духовни пут утемељен на свевременим хришћанским врлинама и неговању непролазних вредности човечанства. Клањамо се његовим сенима", поручио је премијер Црне Горе Мило Ђукановић.
Србија је изгубила великог човека
Поводом смрти патријарха српског господина Павла министар културе Небојша Брадић изјавио је да ће пример и завештање које је патријарх оставио генерацијама које долазе, у наредним временима бити поштовани на начин који то заслужује.
"У претходном периоду сарадња између СПЦ и Министарства културе била је ојачана управо подршком коју смо добијали од патријарха Павла, његовим разумевањем за смисао и садржај културе Србије", рекао је Брадић.
Српска академија наука и уметности изразила је саосећање у болу са целокупним српским народом и Српском православном црквом поводом смрти патријарха Павла и оценила да је Србија изгубила великог човека, али да је и добила значајан камен темељац своје историје и путоказ наступајућим генерацијама.
"Србија и српски народ изгубили су један од стубова националног бића, великог борца за правду, истину и веру. Патријарх Павле је својим примером утицао на многе грађане Србије без обзира на веру и националност", истакао је председник САНУ Никола Хајдин у изјави достављеној медијима.
Навео је да је патријарх Павле био, како је и апостолима речено, "Светлост свету" проповедајући људскост, толеранцију и све изворне хришћанске норме чинећи добро свима а зло никоме.
"У одсудним тренуцима за наш народ и нашу државу предано се залагао за очување вере и нације инсистирајући на уважавању различитости", истакао је Хајдин.
"Српска књижевна задруга у овим тренуцима посебно је ожалошћена и дубоко потресена због одласка свог вишедеценијског члана, великог добротвора, пријатеља и духовника - патријарха српског господина Павла", пише у поруци саучешћа упућеној Синоду СПЦ.
Председништво и чланови Матице српске смрт патријарха Павла доживљавају са дубоком тугом, као велики губитак за Српску православну цркву, српски народ и саму Матицу српску, саопштила је културна установа.
Молитвено саосећање
Братство српског манастира Хиландар на Светој гори упутило је писмо чувару патријарашког трона, митрополиту црногорско-приморском Амфилохију, у коме је изразило дубоку жалост због смрти патријарха Павла.
"Свештена обитељ Пресвете Богородице Хиландарске изражава своје молитвено саосећање са пунотом Свете Српске православне цркве поводом уснућа у Господу њеног Свјатејшег Патријарха Павла, свима нам љубљеног духовног оца и архипастира", каже се у писму упућеном митрополиту Амфилохију, објављеном на званичном сајту хиландарске лавре.
"Тешко је говорити достојним речима у похвалу овога мужа, љубитеља врлине, којег по скромности препознаје читав свет, који је био утеха и подстрек свом страдалом роду, који је био образац свима који се одричу од тражења овоземаљских почасти да би нашли Христа", каже се у писму које је је у име братства потписао игуман Светог манастира Хиландара архимандрит Мојсије
Архиепископ Атине и целе Грчке Јероним служио је литургију за преминулог патријарха Павла, а Синод Грчке цркве је послао телеграм саучешћа Српској патријаршији.
"Са дубоким хришћанским болом примили смо вест о смрти патријарха Павла, мудрог и духовног пастира", наводи се у поруци румунског патријарха Данијела, у којој се наглашава да је патријарх Павле "Богу служио током целог живота, често у тешким условима за Српску православну цркву".
Парох Српске православне цркве у Љубљани Перан Бошковић одржаће молитву за партијарха Павла на дан сахране. Молитва ће бити одржана у љубљанској цркви Светих Ћирила и Методија, а литургија задушница у недељу.
Одмах по објављивању вести о смрти патријарха, огласила су се звона и на свим манастирима и црквама на Косову и Метохији, где је његова светост, као епископ рашко-призренски службовао деценијама. Звона се оглашавају и у свим православним храмовима у Босни и Херцеговини.
Његова светост патријарх српски господин Павле умро је јуче у 10.45, у сну, на Војномедицинској академији у Београду, у 96. години.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 53
Пошаљи коментар