Проширење трансплантационог програма

Плућа нису никада трансплантирана у Србији, али изгледа да се на то неће још дуго чекати. У Клиници за грудну хирургију у Сремској Каменици кажу да би то могло да се догоди већ наредне године.

Још увек нема централне евиденције оних којима је неопходна трансплантација плућа, али се процењује да би између 20 и 30 живота годишње било спасено да се она ради у Србији.

У Србији плућа нису никада трансплантирана, али изгледа да се на то неће још дуго чекати. У Клиници за грудну хирургију у Сремској Каменици кажу да би то могло да се догоди већ наредне године.

Милорад Бијеловић из Института за плућне болести, Сремска Каменица је рекао да се индикације за трансплатацију плућа могу поделити у обољења плућног крила, али много значајније је обољење крвних судова плућа и обољења хипертензија фиброзе плућа.

Бијеловић је истакао да су индикације и урођени поремећаји као што су цистичне фиброзе које доводе до смртног исхода у ранијем животном добу од 10. до 30. године.

Иако можда звучи као научна фантастика, трансплантација плућа ни технички ни организационо није недостижна. Оно што је неопходно, кажу стручњаци у Сремској Каменици, јесте још опреме, и обука комплетног тима од инструментарке, до хирурга.

Управник Клинике за грудну хирургију Сремска Каменица доц. др Милош Коледин је рекао да трансплатација подразумева да се плућно крило извади од умрлог пацијента и трансплантира у пацијента коме је потребно, а његова плућа одстране.

Коледин је истакао да се сви елементи који подразумевају спајање крвних судова, артерија, плућних вена и дисајних путева већ увелико појединачно раде.

Придруживање Еуротранспланту

Управник Клинике је рекао да се Каменица ставља у први план зато што тамо трансплатације заједно раде кардиохирург и груднихирург. 

Припреме за придруживање Србије Међународној фондацији Еуротрансплант, и усвајање неопходних закона, донели су не само јасна правила, већ могућност, али и обавезу за проширење трансплантационог програма.

Коледин је нагласио да ће Србија наредне године ући у пуноправно чланство Евротранспланта, што је предуслов да се припреми и изведе трансплатација.

По његовим речима сврха Еуротранспланта је да се сви подаци за трансплатацију нађу на једном месту.

Прва трансплантација бубрега у Србији је урађена је 1974. године, срце је пресађено 1989. године, јетра 1995. године а годину дана касније и панкреас. Ипак су данас у Србији, трансплантације органа и даље изузетак, а не правило.

Прва успешна истовремена трансплантација срца и плућа изведена је 1981. године у Стафорду, у Сједињеним Америчким Државама. Само плућа, трансплантирана су годину дана касније у Торонту.

Од тада, у медицинским центрима широм Америке и Европе пресађују се једно, или оба плућна крила.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 17. новембар 2024.
9° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње