петак, 13.11.2009, 07:00 -> 08:23
Србија земља са најстаријом децом
У осамостаљивању младих, Србија далеко заостаје за Европом. Сваки други млади човек живи са родитељима. Психолози кажу да живот без сопственог дома кочи ментални развој младог човека и проузрокује незадовољство.
Сваки други млади човек у Србији живи са родитељима. У осамостаљивању младих, наша земља далеко заостаје за Европом, закључци су истраживања које је спровео Форум младих лидера.
Испитивање је обухватило младе од 18 до 30 година из Београда, Ниша, Новог Сада, Крагујевца. Од укупног броја испитаника, само 17 одсто изјавило је да живи самостално.
Већина се не осамостаљује јер нема новца. Ипак има и оних који признају да се и поред слатке слободе коју нуди самосталност тешко одричу безбрижног живота код маме и тате.
И једно и друго има својих чари, са девојком самосталан живот, а код родитеља, све што вам треба, узмете од њих.
И у тридесетим тинејџерски живот
Истраживање потврђује укорењеност навике да се и у тридесетим живи тинејџерски. За такав положај млади тврде, одговорни су други.
"Криве друштво које не препознаје њихову потребу за осамостаљењем, криве своје најближе окружење и породицу која је изузетно конзервативна. Оно што је такође забрињавајуће јесте њихова веома ниска финансијска писменост. Већина њих ако жели студенски кредит или неку позајмицу ни не зна коме да се обрати за помоћ", рекла је Тијана Тодоровић из пројеката "Виза младих лидера".
Због свега тога, стручњаци оцењују да имамо најстарију децу на свету. Док се на западу, како кажу, млади врло рано осамостаљују и притом не бирају послове, разносе новине, негују старе и тако се издражавају, наши млади радије остају код родитеља.
"Ми имамо код наше омладине високе аспирације да сви раде екстра стручне и високо плаћене послове. Ми смо једна од земаља у којој постоји један парадокс. Родитељи су дужни да према породичном закону брину о својој деци до 18. године, односно до 26, уколико су на редовном школовању", рекао је социолог Милосав Милосављевић.
Ко нема стан нема идентитет
Психолози кажу да живот без сопственог дома и онда када је већ увелико време за то, кочи ментални развој младог човека и проузрокује све јаче незадовољство.
"Што каже Достојевски, онај ко нема стан нема свој идентитет, нема своју психологију. Дакле ти људи који одрастају у таквим условима не могу да стекну своју самосталност, не могу да испробају своје могућности. То доводи и до агресије. Знамо, на жалост из црне хронике колико има, не само свађа већ и насиља у породици", објаснио је психолог Жарко Требјешанин.
Охраберење за одлучујући корак ка осамостаљивању стиже и од познатих лица. "Сваки погрешан потез платите на одређени начин, али сваки прави доноси успех који је немерљив, према томе, слободно у осамостаљивању", истакао је глумац Слободан Бода Нинковић.
Ко год се осамосталио није се покајао и то је довољан доказ да је такав корак ма колико захтеван био потпуно исправан.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 18
Пошаљи коментар